Na Zagrebačkoj burzi glavni dionički indeksi protekloga tjedna ostvarili su blagi dobitak, prekinuvši tako 4-tjedni negativni niz, a najviše je pritom porastao sektor turističkih dionica.
Crobex indeks ojačao je protekloga tjedna 0,17 posto, na 1.576 bodova, a Crobex10 za 0,22 posto, na 975 bodova. Oba indeksa tako su prekinula 4-tjedni negativni niz, blago se odmaknuvši od najnižih razina u zadnjih mjesec dana.
Među sektorskim indeksima, najviše je porastao turistički, za 2,15 posto, dok je u najvećem minusu bio prehrambeni, za 1,39 posto.
Redovni promet dionicama iznosio je gotovo 23 milijuna kuna, što je za 2,5 milijuna manje nego u tjednu ranije.
Najlikvidnija je bila povlaštena dionica Adrisa, s ostvarnih 3,9 milijuna kuna prometa. Cijena joj je pala 2,17 posto, na 361 kunu. Slijedi dionica Podravke, s prometom od 3,23 milijuna kuna prometa, a cijena joj oslabila 0,24 posto, na 419 kuna.
U fokusu investitora krajem tjedna našla se i dionica Optima telekoma, kojom je ostvareno ukupno 2,7 milijuna kuna. Cijena joj je potonula 20,65 posto, na 4,65 kuna pa je bila najveća gubitnica. Samo u petak cijena joj je pala gotovo 21 posto.
Iz Optima telekoma u petak su odgovorili na upit Zagrebačke burze oko promjene cijene da je Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja (AZTN) objavila da je “povjerenik Deloitte izvijestio AZTN da će HT započeti s ispunjavanjem svoje obveze angažiranja investicijske banke za daljnji proces prodaje odnosno poduzima aktivnosti kojima bi se spriječilo moguće kašnjenje u pogledu ispunjenja obveza propisanih rješenjem AZTN-a o uvjetno dopuštenoj koncentraciji poduzetnika HT i Optima”.
Podsjetimo, HT je u ožujku objavio da je završen postupak podnošenja ponuda za kupnju 55,3 posto dionica Optima telekoma, no pritom nije naveo ni je li bilo ponuda, obrazlažući uz ostalo da javni postupak prodaje ne samo da nije u skladu s najboljim praksama, već bi mogao ugroziti sam postupak, osobito u trenutnim okolnostima na tržištu.
HT je bio dužan provesti postupak prodaje dionica Optima telekoma u skladu s odlukom AZTN-a od 9. lipnja 2017. godine. Upravljanje Optimom HT je preuzeo 2013. godine, temeljem ugovora između HT-a i Zagrebačke banke, koja je bila najveći vjerovnik Optime u predstečajnom postupku.
AZTN je sredinom ožujka 2014. godine uvjetno odobrio koncentraciju HT-Optima, na ograničeno razdoblje od četiri godine, a u lipnju 2017. je HT-u produljeno trajanje prava privremenog upravljanja Optimom za dodatne tri godine, odnosno do 10. srpnja 2021. godine. Tim je rješenjem AZTN odredio i da do 31. siječnja 2020. HT treba početi postupak prodaje dionica Optime.
Znatnije se trgovalo i dionicom Valamar Rivijere, kojom je ostvareno 2,5 milijuna kuna prometa, uz skok njezine cijene za gotovo 7 posto, na 24,6 kuna.
Veći promet bilježila je i dionica Instituta IGH, 2,38 milijuna kuna. Cijena joj je skočila 7,5 posto, na 115 kuna.
Najveće dobitnice bile su dionice PIK-a Rijeka, sa skokom cijene za 27,6 posto, na 74 kune te Viktora Lenca, za 12,3 posto, na 7,75 kuna.
Na domaćem tržištu kapitala prošloga se tjedna trgovalo s ukupno 52 dionice, od čega je 23 zabilježilo pad cijene u odnosu na tjedan ranije, a 22 rast, dok su cijene 7 dionica ostale nepromijenjene na tjednoj razini.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.