Na većini azijskih burzi cijene su dionica u srijedu porasle, drugi dan zaredom, dok ulagači čekaju početak sezone objava kvartalnih poslovnih rezultata kompanija, koji će pokazati koliko se brzo gospodarstva oporavljaju od koronakrize.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u plusu 0,3 posto i dosegnuo najvišu razinu u tri tjedna.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao 0,1 posto, dok su cijene dionica u Južnoj Koreji i Australiji porasle između 0,2 i 0,6 posto. U Šangaju, Hong Kongu i Singapuru pale su, pak, između 0,3 i 0,7 posto.
Podršku tržištima pružaju procjene o bržem nego što se očekivalo oporavku svjetskog gospodarstva od koronakrize.
Međunarodni monetarni fond (MMF) povećao je jučer procjenu rasta globalnog gospodarstva u ovoj godini s prethodnih 5,5 na 6 posto, što bi bio najbrži rast još od 1976. godine.
Povećanje procjena ponajviše se zahvaljuje očekivanjima da će se američko gospodarstvo brzo oporaviti, nakon golemih fiskalnih i monetarnih poticaja.
No, jučer su na Wall Streetu burzovni indeksi skliznuli s rekordnih razina jer su ulagači oprezni uoči početka sezone objava poslovnih izvješća kompanija za prvo tromjesečje ove godine.
Analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da su zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u proteklom tromjesečju porasle 24 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine.
„Veliko pitanje na koje nemamo odgovor jest koliko je gospodarstvo trenutno otvoreno. Cijene dionica odražavaju očekivanja da će se situacija u gospodarstvu normalizirati prije nego što se mislilo, no nije sasvim jasno gdje smo sada u tom procesu”, kaže Stephen Massocca, potpredsjednik u tvrtki Wedbush Securities.
S ubrzanjem procesa cijepljenja protiv covida-19 u SAD-u, ulagači se nadaju da će se uskoro normalizirati društveni i gospodarski život, dok bi plan infrastrukturnih ulaganja u iznosu od oko 2.000 milijardi dolara, koji je nedavno predstavio predsjednik Joe Biden, trebao dodatno ubrzati rast gospodarstva.
No, dio ulagača plaši se da bi goleme fiskalne i monetarne mjere mogle izazvati jačanje inflacije i da bi vlasti mogle povećati poreze kako bi financirale sve te poticajne mjere.
Dolar oslabio, cijene nafte porasle
A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta pala drugi dan zaredom i skliznula na najnižu razinu u dva tjedna.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 92,32 boda, dok je jučer u ovo doba iznosio 92,62 boda.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skliznuo s jučerašnjih 110,25 na 109,75 jena.
Američka je valuta oslabila i u odnosu na europsku, pa je cijena eura dosegnula 1,1870 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,1805 dolara.
Cijene su nafte, pak, jutros porasle, nakon jučerašnjeg pada. Na londonskom je tržištu cijena barela ojačala 0,95 posto, na 62,75 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 1,15 posto, na 59,30 dolara.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!