Energetski stručnjak o sankcijama Rusiji: “Hrvatska je upala u tu zamku”

Ekonomija 31. sij 202409:08 1 komentar

Energetski stručnjak Davor Štern gostovao je u Novom danu kod Tihomira Ladišića gdje je govorio o cijenama energenata i krizi na Bliskom Istoku.

Štern kaže da su rizici tu, a da je najopasnije ono što se događa u Arapskom zaljevu. “Iran moli SAD da ne reagira na ove napade, ali i dalje naoružavaju neke militantne skupine. Sve to stvara jedno područje nesigurnosti u naftnom i plinskom području. Imamo i sankcije Rusiji koje se očigledno krše. Smiješno je bilo kada je onaj tanker koji je napadnut od strane Hutija prevozio rusku naftu za kompaniju Trafiguru. Turska je veliko mjesto za prekrcaj te nafte na drugo mjesto”, rekao je.

N1

“Cijene nafte globalno se malo pomakla, ali prije jedno 5-10 godina burze bi poludjele na ovakve događaje. Sada se pokazuje da nafta nije više u fokusu dioničara. Prebacili su se vjerojatno na kripto valute, litij ili neke druge materijale”, dodao je.

Kaže da utječe i ova kriza na cijenu goriva u Hrvatskoj. “Utječe u odmaku od nekoliko tjedana. Dobro je da je vlada zadržala kontrolu nad cijenama. Mi zaboravljamo da imamo mogućnost u vidu rafinerije Rijeka koja i dalje ne radi. Moramo se brinuti da imamo bar jednu operativnu rafineriju jer nikad ne znate što će se u svijetu dogoditi, ali očito to nije u fokusu vlade”, naveo je.

“Smatram da je nedopustivo da smo izgubili rafineriju Sisak, a ona u Rijeci ne radi jer MOL pokušava osigurati što veći učinak svojih rafinerija u Mađarskoj. To je komercijalno opravdano, ali im se ne bi smjelo dopustiti to u Hrvatskoj”, dodao je.

Što se Ine tiče kaže da je puno manje vijesti. “Očito se kupio “silenzio stampa”. Došla je nova direktorica, ali nema izvještaja. Očito smo se pomirili s tim da je Ina u stranim rukama i da se njome upravlja iz drugog središta”, naveo je.

“Mi imamo argument, ali nemamo instrumente. Ina pomalo gubi na važnosti jer ono što je bila više nikada neće biti. Njezino mjesto su zauzele obnovljive energije kojima se opet nitko ne bavi. Imamo puno malih firmi koje proizvode vjetro-elektrane i sunčeve elektrane. Hrvatske bi trebala formirati novu energetsku kompaniju za 21. stoljeće koja bi objedinjavala te nove oblike energije, a nad Inom preuzeti upravljanje u odnosu na broj dionica koje imao”, rekao je Štern.

O ovisnosti o Rusiji koja je pod sanckijama kaže da je Hrvatska upala u tu zamku. “Mi imamo plina, ali je jako skup. Sigurno bi ruski plin doveo do pada cijena. Njemačka i Francuska ekonomija sada ulaze u krizu jer su skupi energenti. Najava Bidena da će smanjiti količine LNG-a prema Europi je predizborna igra jer se suočava s kritikama zelenih u SAD-u i najava da se to učini da se zaštiti okoliš je odgovor na prekomjerno iskorištavanja plina i korištenje agresivnih metoda frakturiranja koje su ekološki upitne”, objasnio je.

“Bit će manje plina za izvoz i reflektirat će se na manjak plina koji će trebati nadomjestiti. Teško da će dođi do potpuno obustave našeg LNG-a jer postoje neki ugovori. Ovo je dobar trenutak da se zaustave planovi povećanja kapaciteta LNG-a jer je pitanje hoće li i dalje biti dostupan. Amerika je do prije nekoliko godina bila uvoznik LNG-a ali je dopustila ove agresivne metode vađenja pa ga sada izvoze”, naveo je.

Smatra da je bolje umjesto proširenja Krka napraviti još jedan terminal u Pločama i to na brodu.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare