Hrvoje Džapo: “Student FER-a ima radno mjesto i nekoliko godina prije diplome”

Ekonomija 16. velj 202112:09 > 21:15 0 komentara
Goran Stanzl/Pixsell

Hrvoje Džapo iz Centra za karijere s FER-a u Zagrebu objasnio je, povodom predstavljanja Analize hrvatske IT industrije, ulogu ovog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu u snažnom rastu ovog sektora u cjelokupnoj nacionalnoj ekonomiji.

“Surađujemo s preko 450 tvrtki u tom području, naši studenti su izuzetno traženi na tržištu rada. Nismo jedini fakultet na tom području”, kazao je Džapo.

Drugim riječima, primijetio je voditelj, student FER-a ima radno mjesto već i prije diplome.

N1

“Zapravo, rekao bih, kako stvari trenutno stoje, već i par godina prije diplome. U zadnjih nekoliko godina imamo toliki rast hrvatske IT industrije da nema dovoljno radne snage da se popune kapaciteti naših IT kompanija”, nadovezao se Džapo.

Tko prvi studentu…

Rekao je da je jedan od razloga za takvom potražnjom studenata FER-a i komplementarnost akademskog sustava, ali ulogu, dodao je, definitivno igra i sve veća potreba IT kompanija za sve novim i novim radnicima zbog svojih visokih stopa rasta.

VEZANE VIJESTI

Tu se dolazi do paradoksalnog slučaja, da u Hrvatskoj istodobno nema dovoljno znanstvenih istraživanja, da se nedovoljno ulaže u IT.

“Po mnogim parametrima mi zaostajemo za članicama EU-a, a jedan od njih je ulaganje u istraživanje i znanost… Hrvatska je među posljednjima u EU po broju patenata razmjerno broju stanovnika”, kazao je Džapo, primijetivši usto da čak i Europa, u kojoj je Hrvatska pri kraju priče s ulaganjima, zaostaje sa SAD-om i za Kinom po broju patenata.

Takvo stanje, dalje je objasnio, ima direktnu posljedicu po stanje u ekonomiji Hrvatske, jer se proizvodi i usluge visoke dodane vrijednosti temelje upravo na istraživanjima i inovacijama. Kad je riječ o IT industriji, naveo je umjetnu inteligenciju i automobilsku industriju kao područja u kojima leži ogroman potencijal.

Voditelj je primijetio da  najnovija analiza pokazuje visoku centraliziranost u Hrvatskoj čak i IT industrije.

“To bi svakako trebalo promijeniti”, komentirao je Džapo, “Prema zadnjem izvještaju imamo 80 posto industrije orijentirano na Zagreb.

“I pandemija nam je pokazala da se može uspješno raditi gdje god se nalazite, što je posebno primjenjivo na IT industriju”, kazao je dalje:

Fondovi rizičnog kapitala

“Treba raditi na tome da se IT dovede u sve dijelove naše domovine.”

Džapo je dalje govorio o fondovima rizičnog kapitala koji su došli i u Hrvatsku, a što je dovelo do stvaranja mnoštv novih tvrtki, tzv. start upova. Rekao je da su oni vrlo važni zato što novcem koji ulažu hrane sasvim drugačiju vrstu kompanija, visoku tehnologiju, računajući na “eksponencijalni rast” onih start upova koje uspiju.

“Jedan na deset uspije”, kazao je o naizgled katastrofalnom skoru start upova i pojasnio:

“Morate razumjeti kako razmišljaju fondovi rizičnog kapitala. Oni se ne fokusiraju na bilo kakve kompanije…. To su kompanije s potencijalnim eksponencijalnim rastom. Oni svjesno ulažu znajući da većina njih neće uspjeti, ali da će onaj jedan koji uspije, višestruko isplatiti sve ostale.”

Istaknuo je i to da čak i kod onih tvrtki koje se vode kao da “nisu uspjele” zapravo su opstale i nastavljaju raditi sa sasvim pristojnom uspješnosti, jedino što nije riječ o “eksponencijalnom rastu”.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!