Na ovim poslovima radi najviše stranca u Njemačkoj

Ekonomija 02. ožu 202408:46 0 komentara
Unsplash/Ilustracija

Imigranti i njihova djeca preuzimaju važan broj poslova u Njemačkoj. Posebno su zastupljeni u poslovima čišćenja i u ugostiteljstvu. Međutim, nedovoljno su zastupljeni u drugim profesionalnim područjima.

U mnogim profesionalnim područjima njemačko tržište rada godinama funkcionira samo zahvaljujući ljudima inozemnih korijena.

Ugostiteljstvo i čišćenje

Njemački ured za statistiku objavio je na temelju brojki za 2022. godinu da postoji natprosječan broj radnika imigrantskog podrijetla, posebice u zanimanjima poput ugostiteljstva (46 posto) i čišćenja (oko 60 posto), prenosi Fenix Magazin.

Sveukupno, prema statistici, 25 posto svih zaposlenih osoba u dobi od 15 do 64 godine imalo je, kako je rečeno, imigrantske korijene. To znači da je njihov udio u radnoj snazi ​​bio nešto ispod udjela stanovništva od 28 posto.

Natprosječan je i udio stranih radnika u zanimanjima poput transporta i logistike (38 posto), te u građevinarstvu (36 posto).

U gerijatrijskoj skrbi, gotovo trećina (30 posto) zaposlenih imala je imigrantsko podrijetlo. Za liječnike je bilo 27 posto, u profesijama za osobnu njegu, koje uključuju frizere i kozmetičare, čak je 36 posto stranih radnika.

S druge strane, strane radnike rijetko ćete pronaći u policiji ili u pravosuđu. U 2022. samo je jedan od 16 radnika imao imigrantsku povijest (6 posto).

Udio nastavnika stranaca u školama također je vrlo nizak i iznosi 11 posto. U bankarskim i osiguravateljskim profesijama udio radnika sa stranim korijenima bio je 16 posto.

Kako su objasnili, osoba s imigrantskom poviješću definirana je kao osoba koja je emigrirala u Njemačku od 1950. godine ili su joj oba roditelja emigrirala od 1950. godine.

Ovise o imigraciji kvalificiranih radnika iz inozemstva

Njemačka prolazi kroz demografske promjene. To znači da se smanjuje broj mladih, a povećava se broj starijih.

Zemlja stoga ovisi o imigraciji kvalificiranih radnika iz inozemstva u mnogim profesionalnim područjima.

Vlada također vidi nedostatak kvalificiranih radnika kao ključni rizik za Njemačku kao zemlju koja je epitet za uspješno poslovanje – i želi poduzeti protumjere, na primjer s propisima kojima je namjera privući više građana izvan EU-a na tržište rada.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!