Poduzetnik ulazi u bitku protiv banaka i traži investitore: “Zloupotrijebile su svoju dominantu poziciju”

Ekonomija 15. velj 202419:02 0 komentara

Poduzetnik i informatički stručnjak Marko Rakar gostovao je u Noewsroomu kod Ilije Jandrića gdje je komentirao izdavanje novih trezorskih zapisa od strane države.

Rakar kaže da je to dobra ideja. “To je dobro za financijsko tržište koje je kod nas letargično i bitno je dašto veći broj ljudi nauči da postoje i alternativni oblici štednje od običnih”, rekao je.

N1

I njegova vrtka Druga fondacija SPV, koja preuzima tužbe građana s kreditima u CHF protiv banaka, izdaje obveznicu koja investitorima obećava prinos od 12 posto godišnje, no Rakar navodi da se po pitanju niti jedno ulaganje u privatne tvrtke ne može usporediti s državom.

“U našem je slučaju riječ o likvidacijskog obveznici, to je obveznica čiji će novac biti iskorišten za financiranje sudski postupaka koje vodimo protiv banka u slučaju CHF-a, ali i ubuduće s kunskim i euro kreditima jer su banke radile istu stvar. Naša obveznica nije javna i ne pozivamo sada sve da se uključe, imamo sada u prvom pozivu tri ulagača”, dodao je.

Očekujemo tijekom 2024. izdati milijun obveznica budući da se iz očitih razloga ne možemo zadužiti kod banaka. Našli smo tri investitora i pokrivamo dospjele troškove. S ostatkom novca koji ćemo prikupiti ćemo financirati buduće troškove”, objasnio je.

Tuže u ime klijenata banke za kredite u “Švicarcima”. “Imao nešto više od 1.000 klijenata, sve tužbe su u obradi. Trenutno smo u fazi pripremnih ročišta i idu solidnom brzinom unatoč svim štrajkovima. neki od predmeta su već u poziciji izračuna štete”, rekao je Rakar.

Oni dobivaju 25 posto iznosa koji klijent dobije, ali napominje da od toga treba pokriti troškove odvjetnika, kao i sve druge troškove.

Uvjeren je da će dobiti bitku protiv banaka jer postoji zaštita potrošača i jasna sudska praksa. “Jasno je da su banke zloupotrijebile svoju dominantu poziciju i da nisu upozorile klijente na svu opasnost od kredita u CHF. S druge strane, dokazalo se na sudu da su jednostrano mijenjale kamatne stope, i to na kredite u eurima i kunama”, naveo je i dodao da je izdano otprilike 600.000 kredita u eurima koji mogu upasti u tužbu.

Na pitanje zašto bi netko angažirao njih da ih zastupa kaže da nemaju nikakve troškove, u vidu sudskih pristojbi, vještaka i odvjetnika i nema rizika da se izgubi parnica.

“Za razliku od stranih zemalja gdje se banke nagode s klijentima, u Hrvatskoj banke rade na odugovlačenju i govore da ne postoji situacija sa švicarskim frankom i uopće nisu konstruktivne. Mi pokušavamo to dovesti na razinu europskog regulatora kako bi na njih napravili pritisak”, objasnio je Rakar.

AZOP je pokrenuo nadzor zbog pitanja kako su prikupili sve podatke o korisnicima kredita. “Nije iznenađenje da smo postali meta AZOP-a i nekih interesnih grupacija. Mis mo im sve pokazali i upoznali ih i sa zemljišnjim knjigama i svim ostalim dostupnim podacima”, rekao je.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!