Stručnjak o Nacionalnom planu: Trebao se više fokusirati na privatni sektor

Ekonomija 30. tra 202114:21 > 15:44 0 komentara
N1

Hrvoje Japunčić, financijski konzultant i analitičar u N1 Studiju uživo komentirao je Nacionalni plan oporavka i otpornosti.

Odmah na početku je rekao kako ne vjerujem da će Hrvatska iskoristiti svih 50 milijardi koje su nam na raspolaganju. Problematično mu je, kaže, što je naš plan fokusiran isključivo na bespovratne zajmove i ne vjeruje da će se tako sprovesti sve akcije iz plana.

“Mislim da smo se morali povesti osnovnom ekonomskom praksom da je privatni sektor onaj koji nosi značajniji multiplikator. Direktna usmjerenost na gospodarstvo je 54%, ali mislim da je trebalo biti 70% minimalno. Osim toga trebalo je dati rok 60 dana svim subjektima da prijave svoje investicije. Mislim da je aspekt i fokus prema privatnom sektoru trebao biti puno veći.

S druge strane zašto se nije omogućilo u prvoj fazi da se privatnom sektoru daju mogućnosti zajmova uz niske kamatne stope? Hrvatske kompanije imaju problem kapitala i troškova kamata. Moglo bi se ekonomski špekulirati je li bilo prostora za drugačiji pogled”, rekao je.

VEZANE VIJESTI

Rekao je i kako će putem javnih natječaja sredstva na kraju nekako doći do privatnika, ali kako smatra da je plan treba biti puno više fokusiran na privatni sektor.

“Tu bih se profesionalno fokusirao na vremenski tijek. U javnim kompanijama provođenje javnih natječaja iziskuje vrijeme. Hrvatska je iz krize izlazila presporo i na kraju smo izašli zbog vanjskih faktora. Trebalo se omogućiti da privatnici apliciraju, u tom segmentu moglo se doći do programa koji će brze dovesti do multiplikatora”, veli.

“Turizam će opet dovesti do stope rasta BDP-a”

Osvrnuo se i na procjene rasta BDP-a:

“Ja ću reći da sam optimističan jer će reakcija ljudi, Europe i svijeta nakon pandemije vjerojatno biti usmjerena prema putovanjima i turizmu i mislim da će indirektno opet turizam biti taj koji će stope rasta opet povisiti”.

Govorio je i o izvješću Fortenova grupe:

“Činjenica je s jedne strane da je nedostatak dužine turističke sezone je doprinio nižim rezultatima onih komponenata koji dolaze od proizvođača smrznute hrane članica Fortenove grupe. Nažalost kad se gledaju brojke, niži su rezultati u odnosu na 2019. godinu no činjenica je da je trošak kamata bio izuzetno velik, znamo da je to zbog roll up kredita i obveznice. Grupa je nažalost poslovala s negativnim rezultatom kada se gleda račun dobiti i gubitka. To je triger koji dovodi do odluke da se proda cijeli sektor smrznute hrane”.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!