Danas stiže hitni plan EU za plin

Ekonomija 26. srp 202211:29 > 11:49 0 komentara
Ruski plin
REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

Države Europske unije trebale bi u utorak odobriti hitni prijedlog EU-a za smanjenje njihove potražnje za plinom, uz izuzeće koje im omogućuje da slijede različite nacionalne putove kako bi se pripremile za ruski prekid opskrbe.

Europa se ovaj tjedan suočava s daljnjim pritiskom zbog plina, nakon što je ruski Gazprom rekao da će ponovno smanjiti dotok u Europu kroz plinovod Sjeverni tok 1. Uz desetak zemalja EU-a koje su već suočene sa smanjenom opskrbom iz Rusije, Bruxelles je upozorio da je potpuni prekid isporuke vjerojatan – i poziva zemlje da se pripreme štedeći plin i skladišteći ga za zimu.

Europska komisija je prošli tjedan predložila hitna pravila prema kojima svaka zemlja mora smanjiti upotrebu plina za 15 posto od kolovoza do ožujka. Cilj bi bio dobrovoljan, ali bi ga Komisija mogla učiniti obvezujućim u slučaju krize opskrbe.

VEZANA VIJEST

Međutim, plan je naišao na otpor niza vlada i članice su ga preinačile kako bi uključile iznimke za brojne zemlje i industrije. Ministri energetike zemalja EU-a sastaju se u utorak kako bi odobrili konačnu verziju.

“Države članice moraju osigurati da su njihovi ciljevi izvedivi s obzirom na njihovu domaću situaciju”, rekao je visoki diplomat EU-a.

Drugi je diplomat rekao kako se čini da će ministri vjerojatno odobriti plan, sada kada su mnogi dobili izuzeća ili blaža pravila. “Treba postojati široki konsenzus”, rekao je diplomat.

Ali drugi su upozorili da blaža pravila znače rizik da države ne uspiju uštedjeti dovoljno plina za zimu. Dok su vlade, uključujući Njemačku, najvećeg europskog korisnika plina, pojačale svoje mjere za uštedu energije, države EU-a smanjile su svoju kombiniranu upotrebu plina za samo 5 posto, usprkos višemjesečnom rastu cijena i sve manjoj ruskoj opskrbi.

Rusija je isporučila 40 posto plina EU-u prije invazije na Ukrajinu potkraj veljače.

Prema prerađenom prijedlogu iz obvezujućeg cilja izuzele bi se države poput Irske i Malte koje nisu povezane s plinskim mrežama EU-a. Države koje izvoze plin drugima i one s gotovo punim skladištem plina mogle bi imati blaže ciljeve, a industrije poput kemijske i čelika mogle bi biti izuzete.

Prijedlog bi zahtijevao da većina zemalja pokrene obvezujuća smanjenja plina, nakon što su se mnogi usprotivili izvornom prijedlogu Komisije da ona ima posljednju riječ.

Plan je testirao solidarnost EU-a, a neke države kažu da je nametanje jednakog postotka smanjenja u svim zemljama nepravedno. Kritičari uključuju Španjolsku, koja se ne oslanja na ruski plin, i Grčku, koja kaže da bi se mogla nositi s ruskim prekidom isporuke.

Poljski dužnosnik rekao je da će se zemlja usprotiviti svim pravilima koja bi drugim članicama EU-a mogla dopustiti korištenje poljskih rezervi plina.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!