Pored suca zagrebačkog Trgovačkog suda i voditeljice pisarnice istog suda u zajedničkoj akciji Uskoka i policije u ponedjeljak je uhićeno još 11 osoba osumnjičenih da su u stečajima više tvrtki izvukli 30 milijuna kuna, doznaje se iz izvora bliskih istrazi. Osumnjičenici za koje Uskok zatraži istražni zatvor u danas su dovedeni sudu istrage zagrebačkog Županijskog suda koji će odlučivati o zahtjevu tužiteljstva.
U USKOK-u je bio i sudac Trgovačkog suda Mihael Kovačić, čiji je odvjetnik Vlado Kartelo kazao kako je njegov branjenik aktivno iznosio obranu i odgovarao na postavljena pitanja.
“Dao je viđenje cjelokupne situacije onako kako on smatra da je to potrebno izjaviti”, ističe Kartelo. Na pitanje osjeća li se sudac krivim, odvjetnik kaže: “U ovoj fazi postupka se okrivljenik ni ne izjašnjava o krivnji nego samo daje obrazloženje događaja. Odnosno, onoga svega što mu se stavlja na teret”, kaže Kartelo.
Nije htio govoriti o tome što se sve sucu Kovačiću stavlja na teret.
“To sad ne bih. Ne mogu vam govoriti ništa službeno dok god ne vidimo što će biti dalje. Zasad se očekuje odluka Uskoka hoće li se predlagati određivanje istražnog zatvora ili ne. U ovom trenutku vam ja to ne mogu reći. Ja isto čekam poziv ili od suca istrage ili od Uskoka”, rekao je Kartelo.
Uhićeno još 11 osoba
Podsjetimo, pored suca zagrebačkog Trgovačkog suda i voditeljice pisarnice istog suda u zajedničkoj akciji Uskoka i policije u ponedjeljak je uhićeno još 11 osoba osumnjičenih da su u stečajima više tvrtki izvukli 30 milijuna kuna, doznaje se iz izvora bliskih istrazi. Osumnjičenici za koje Uskok zatraži istražni zatvor danas će biti dovedeni sucu istrage zagrebačkog Županijskog suda koji će odlučivati o zahtjevu tužiteljstva.
Prvi osumnjičeni su u srijedu, nakon uhićenja i pretraga, dovedeni na ispitivanje u Uskok nakon čega su prenoćili u pritvoru na Oranicama.
Osumnjičenici za koje Uskok zatraži istražni zatvor danas će biti dovedeni sucu istrage zagrebačkog Županijskog suda koji će odlučivati o zahtjevu tužiteljstva.
Sudac je uhićen u srijedu ujutro u svojoj kući, a dva dana ranije Uskok je od Državnog sudbenog vijeća (DSV) zatražio odobrenje za lišenje slobode, određivanje pritvora i određivanje istražnog zatvora. DSV mu je u srijedu skinuo imunitet kako bi se protiv njega mogla pokrenuti istraga, dodao je Uskok.
Među uhićenima i stečajni upravitelji
Pored njega i članova njegove obitelji koje se sumnjiči za pomaganje u izvlačenju novca, uhićena je i sučeva stručna suradnica koju Uskok sumnjiči da je za njega pripremala rješenja za neosnovane isplate na račune tvrtki njegovih poznanika, ali i rodbine. Među uhićenima su, kako se doznaje, dvoje stečajnih upravitelja.
Uskok sumnja da su članovi sučeve obitelji od 2009. godine osnovali više tvrtki nakon čega su se lažno prijavljivali kao vjerovnici u nizu stečajnih postupaka. Pritom su te tvrtke u stečajne postupke, koje je kontrolirao sudac zajedno sa stečajnim upraviteljima, ispostavljale fakture koju su zatim podmirivane iz sredstava stečajnih dužnika. Te fakture su, međutim, bile fiktivne i plaćane su neosnovano, doznaje se iz izvora bliskih istrazi.
Oštetili 23 tvrtke u stečaju
Među oštećenima su ukupno 23 tvrtke u stečaju, šest dioničkih društava i 17 tvrtki s ograničenom odgovornošću, dodaju mediji ističući da su oštećeni i Željezara Sisak, Slavijatrans te Hyundai Auto Zagreb.
Sudac, koji je od DSV-a zatražio razrješenje koje mu je to vijeće odobrilo s 1. travnjem, pucao je 2015. godine iz ilegalnog pištolja oko svoje vikendice što je uznemirilo građane koji su pozvali policiju. Sudac je priznao policajcima da je pucao te im je predao dva pištolja HS 2000, do kojih je jednog posjedovao ilegalno.
Predsjednik zagrebačkog Trgovačkog suda Nino Radić je priopćio u srijedu kako ne smije komentirati postupak u tijeku o kojem će odluku donijeti nadležni sud. Radić je dodao da ”tijela kaznenog progona obavljaju radnje sukladno strogim zakonskim odredbama, u zakonom propisanoj radnji s Trgovačkim sudom u Zagrebu”.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare