Potpredsjednik HPK: Cijene mesa u Hrvatskoj su rekordno niske

Klimatske promjene 25. stu 202120:43 0 komentara
N1

Potpredsjednik Hrvatske poljoprivredne komore, Zvonimir Širjan, gostovao je u emisiji Klimatska budućnost.

Govorio je o problemima s kojima se susreću stočari:

“To nisu administrativni problemi, to su problemi usmjerenja obnovljivih izvora energije, tko će i gdje to proizvoditi. Nama je u interesu da se u našim objektima proizvodi struja iz solara jer mi evo imamo tu na krovoima prostor koji ne ulazi u poljoprivredno zemljište, a na kojem se može kvalitetno proizvoditi struja iz solarnih panela. Isto tako, kod proizvodnje iz bioplina, mi imamo stajski gnoj koji koristimo u poljoprivrednoj prizvodnji i koji je prepoznat kroz eko sheme u budućem programskom razdoblju europske zajedničke programske politike, gdje ne koristimo umjetna gnojiva ni ona iz uvoza nego stajski gnoj koji poboljšava i pedološka svojstva tla i samim time doprinosimo obnovljivim izvorima i klimi i okoliošu”, objašnjava.

Rekao je da stočari općenito ne strahuju ni od čega.

“Smatramo da hrana za naše ljude u Hrvatskoj mora nastati u Hrvatskoj. Osnovni strah je hoće li nas biti dovoljno da tu hranu možemo proizvesti i da budemo samodostatni u Hrvatskoj da imamo strateški plan da do 2030. godine ostvarimo tih 30 milijardi kuna. Što se tiče klime i okoliša mi smo daleko ispod prosjeka EU što se tiče broja stoke, što se tiče samog segmenta zagađenja”, rekao je.

Istaknuo i kako poljoprivredni proizvođači nemaju nikakve restrikcije što se tiče ispuštanja CO2, zasad, ali i da ne znaju kako će to biti u budućnosti.

“Kod nas se događa da hrvatski stočari uglavnom nemaju dovoljno poljoprivrednih površina, a cijene su porasle”, veli.  Dodao je i kako imamo povijesno nisku cijenu mesa, ali da smatra kako se to ne može zadržati.

Što misli o uvoženu mesa po nižoj cijeni od proizvodne?

“Za to imamo institucije koje trebaju preuzeti odgovornost i početi se time baviti, to je Agencija za zaštitu tržnog natjecanja i Ministarstvo gospodarstva, koje je nadležno u tom dijelu carine i trebalo bi uzeti u obzir da se ne može uvoziti nešto po manjoj cijeni od cijene koštanja pogotovo sa zajedničkog tržišta, a to je tržište EU”.

Što ako uvedu ograničenja ispuštanja stakleničkih plinova?

“U stočarkom sektoru se to vrlo jednostavno rješava kroz bioplinska postrojenja gdje se upotrebom metana, koji se oslobađa iz stajnjaka napravi energija. To je ekološki neutralno i mislimo da je to rješenje i da će kao i u drugim država to biti i kod nas”, zaključuje.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!