Japanske gejše koristile su ulja za čišćenje, a zatim pjenasto sredstvo za čišćenje kako bi uklonile bijelu šminku po kojoj su poznate. Takvo čišćenje pokazalo se učinkovito za zdravlje kože i u modernom svijetu.
“Nikada ne odlazite u krevet sa šminkom” savjet je koji ste sigurno čuli mnogo puta i – nije bez razloga. Naime, redovito čišćenje lica od velike je važnosti za zdravlje i ljepotu kože, no nikako nije dovoljno samo ga prebrisati s vlažnim maramica. Zapravo, vlažne maramice vrlo su loše za kožu iz više razloga: samo površinski uklanjaju šminku i nečistoće, dok ostaci ostaju u porama, zatim se koža kod njihovog korištenja previše nateže te nerijetko sadrže loše sastojke poput alkohola koji može nadražiti kožu.
Iako su praktične na putovanjima, nikako nisu preporučljive za svakodnevno skidanje šminke. Naime, šminka, višak sebuma i nečistoće se mogu dobro očistiti jedino dvofaznim čišćenjem.
Što je dvofazno čišćenje lica?
Dvofazno ili dvostruko čišćenje lica jednostavno je kako i zvuči, a uključuje temeljito pranje lica s dva sredstva za čišćenje koja su različitog sastava, odnosno imaju dvije različite faze. Prvo koristimo sredstvo za čišćenje na bazi ulja, a nakon njega sredstvo na bazi vode.
Dvofazno čišćenje postalo je “must have” korak u rutini njege kože mnogih beauty entuzijastica, ali i profesionalaca u svijetu ljepote, a ono je okosnica i vrlo popularne korejske i japanske njege lica. Zašto zapravo trebamo čistiti lice dva puta?
Proizvod za čišćenje na bazi ulja dizajniran je za uklanjanje nečistoća na bazi ulja – šminku, kremu za sunčanje, sebum i nečistoće. Ako se prvo riješite ovih stvari, drugi proizvod za čišćenje na bazi vode može se zaista probiti u kožu, uklanjajući prljavštinu i znoj. Ne samo da je dvostruko čišćenje temeljitije, već može i revitalizirati umornu kožu i omogućiti drugim proizvodima za njegu da bolje prodiru u nju i budu učinkovitiji.
Kako se provodi dvofazno čišćenje?
Dvofazno čišćenje obično se provodi navečer prije spavanja, odnosno onda kada planirate skinuti šminku.
Korak 1.
Sredstva na bazi ulja obično su emulzije koje nanosite na suho lice, lagano ih utrljavajući i masirajući lice kružnim pokretima i tako „rastapate” šminku. Kada ste dobro izmasirali lice, isperite ga mlakom vodom i vidjet ćete kako se uljna emulzija pretvara u bijelu, pomalo mliječnu emulziju.
No, osim uljnih emulzija lice možete očistiti i micelarnom vodom, tekućinom koja se sastoji od pročišćene vode, glicerina i blagih tenzida, a kada se tenzidi spoje nastaju micele – sferične molekule koje izvlače nečistoće i ulje iz kože. Micelarnu vodicu nanesite na blazinicu i njome prebrišite lice jednom ili više puta dok ne uklonite svu šminku. Izbjegavajte trljanje očiju kako biste uklonili maskaru. Umjesto toga blazinicu prislonite na zatvoreno oko, pričekajte par sekundi i potom lagano potegnite prema dolje.
Korak 2.
Nakon što je prvi korak uklonio svu šminku i nečistoće, drugi korak uključuje uklanjanje ostataka koje uljna emulzija nije mogla ukloniti. Sredstvo na bazi vode iz pora izvlači i najmanje nečistoće kako bi vaša koža bila potpuno čista.
Na tržištu ovakvi proizvodi dolaze u obliku gelova ili pjena te vam nije potrebno puno da biste pokrili cijelo lice i vrat. Nanesite malo pjene ili gela na dlan, lagano umasirajte u lice i isperite mlakom vodom. Kožu potom osušite ručnikom (ili još bolje papirnatim), pošpricajte tonikom (bez alkohola!) i nastavite s daljnjom njegom.
Koje proizvode koristiti za dvofazno čišćenje?
Vjerojatno će vam trebati oko tjedan dana da primijetite prednosti dvostrukog čišćenja, bilo da je to svjetliji ten, manje prištića ili jednostavno čišća koža. Ali ako već neko vrijeme isprobavate ovu tehniku bez vidljivih promjena, isprobajte drukčije proizvode koji su namijenjeni vašem tipu kože.
Ako imate suhu ili osjetljivu kožu, uvijek koristite proizvode s nježnom formulom, po mogućnosti s neutralnim pH faktorom. On pomaže da se koža dodatno ne isuši a sastojci poput ulja jojobe i shea maslaca hidratiziraju kožu.
Ako imate masnu kožu ili kožu sklonu aknama, držite se laganih sredstava za čišćenje dizajniranih za regulaciju proizvodnje sebuma, ali nikako ih nemojte agresivno koristiti jer si time možete napraviti upravi suprotno – da vam koža bude još masnija. I ne zaboravite, i masnoj koži treba hidratacija! Ako imate akne, obratite posebnu pozornost na proizvode koji sadrže protuupalne sastojke kao što su salicilna kiselina i vitamin E.
Za one s mješovitom kožom idealna su sredstva za čišćenje koja će ukloniti višak sebuma, ali neće ostaviti onaj neugodan osjećaj suhoće. Odaberite bogato sredstvo za čišćenje na bazi ulja koje sadrži hidratantne ceramide, nakon čega slijedi revitalizirajuće pjenasto sredstvo za čišćenje.
Normalni tipovi kože ne moraju se posebno brinuti, iako je ipak najbolje odlučiti se za hidratantne ili kremaste formule.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!