Kako produžiti rok trajanja odjeće?

Lifestyle 03. stu 202207:04 0 komentara
jeans, traperice, farmerke, odjeća, noge, cipele, obuća, zara,
Pixabay/Ilustracija

Novu odjeću mnogi od nas kupuju prečesto, a ne nose dovoljno ni ono što već imaju. Američka Agencija za zaštitu okoliša izvijestila je 2017. da je u odlagalištima u SAD-u završilo 11,2 milijuna tona tekstilnog otpada.

Prosječan životni vijek odjevnog predmeta u Ujedinjenom Kraljevstvu je nešto više od dvije godine, prema izvješću iz 2017. Točnih podataka za našu zemlju nemamo. Ali, koliko mogu biti drugačiji?

vezana vijest

U našoj kulturi koja sve više baca, sada je uobičajeno da netko nosi neki predmet samo nekoliko puta ili samo jednom prije nego što ga se riješi. Čak i dobrotvorne donacije imaju veliku začkoljicu: Vaša malo ili nikad nošena odjeća više će nego vjerojatno završiti na odlagalištu ili na prepunom tržištu u zemljama u razvoju.

Dakle, prije nego što izbacite odjevni predmet na prvi znak nošenja, razmislite kako možete produžiti vijek trajanja svoje garderobe, piše CNN.

Evo nekoliko savjeta:

Pixabay

Brzi popravci

Ako nemate pristupačnog krojača ili krojačicu, naučiti kako sami obavljati jednostavne popravke odličan je način da vaša odjeća duže traje te da usporite ciklus kupnje i odlaganja.

Ako nikada niste popravljali slomljeni patentni zatvarač, porubili hlače ili pokrpali poderanu jaknu, na internetu možete pronaći mnoštvo videozapisa o tome kako da te stvari napravite, od jednostavnog popravljanja gumba do osnovnih tehnika krpanja.

Krpanje

I odjeća na kojoj se vidi da je nošena i istrošena, može se popraviti.

U Japanu se takvi nedostaci poporavljaju kroz ručni rad, tehniku koja se zove “sašika” (što znači mali ubodi), koja koristi ručni vez za stvaranje delikatnog uzorka preko poderotina na trapericama, puloverima ili haljinama.

Odgovorno kupujte

Lily Fulop, autorica knjige “Wear, Repair, Repurpose: A Maker’s Guide to Mending and Upcycling Clothes”, koristi svoju stranicu na Instagramu kako bi svojim pratiteljima pokazala kako napraviti slične privlačne, kreativne popravke, često ručnim šivanjem raznobojnog konca.

U nekim slučajevima, ona dokazuje da je najbolji način da popravite rupu da je uopće ne popravite.

Uklanjanje mrlja

Mrlje možda neće označiti kraj puta za komad odjeće. Ako ste prolili čaj ili kavu, namočite odjevni predmet u vodu i ocat. Imate mrlju od šminke? Nanesite kremu za brijanje na to područje, ostavite 10 minuta i isperite hladnom vodom, zatim ponovite postupak s vrućom vodom.

I ostala kućanska pomagala mogu priskočiti u pomoć, uključujući sapun za suđe i dječji puder za mrlje od masnoće te sapun i sol za proliveno vino.

Internet je prepun domaćih rješenja za sve vrste problema s diskoloracijom odjeće.

Nadogradnja i prenamjena

Ponekad se odjevni predmet ne može sačuvati u sadašnjem obliku, ali može imati drugi život u vašem ormaru. Ako ste vješti u šivanju i spremni ste za izazov, možete pokušati preraditi komade kod kuće, stvarajući nešto novo od rabljene odjeće.

Kako sigurno oprati odjeću?

Ako vam je potrebna inspiracija, potražite dizajnere u usponu kao što su Priya Ahluwalia i Bethany Williams, koji stvaraju svoje kolekcije od pretežno neupotrebljenih tkanina. I YouTube ličnosti poput Annike Victoria i April Yang (aka Coolirpa) posvetile su svoje kanale DIY projektima upcyclinga i savjetima za šivanje.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!