Jedna od najstarijih i najljekovitijih biljaka, češnjak je svojim jakim okusom i mirisom oduvijek imao važno mjesto u svjetskoj kulturi i tradiciji liječenja prirodnim putem.
Glavni sastojak bijelog luka je alicin koji ima antibakterijsko, antivirusno, antigljivično te antiparazitsko djelovanje.
Njegova kulinarska i medicinska svojstva čine ga neizostavnim dijelom svakog doma i jela. Bijeli luk je neizostavan dio prehrane, jer se kao začin koristi u pripremi skoro svih jela. Danas je u narodu uvriježen kao prirodni antibiotik koji pomaže organizmu da se odupre raznim bolestima, piše Centar zdravlja.
Moćne osobine češnjaka
Sadrži alicin za kojeg su brojna istraživanja pokazala da smanjuje rizik od nastanka gripe i prehlade, a nalazi se u svježem češnjaku. Alicin je ujedno zaslužan za prepoznatljiv miris bijelog luka.
Svakodnevno konzumiranje češnjaka pomaže u regulaciji krvnog tlaka.
Bijeli luk pomaže tijelu bolje apsorbirati željezo. Preporučuje se kod anemije.
Pospješuje protok žuči i pomaže u prevenciji žučnih kamenaca i prekomjernog opterećenja jetre.
Smanjuje rizik od nastanka masne jetre i ciroze.
Češnjak smanjuje nakupljanje plaka u arterijama. Djeluje kao prevencija kod srčanog i moždanog udara.
Smanjuje razinu lošeg kolesterola i triglicerida, a povećava razinu dobrog kolesterola.
Bijeli luk je odličan izvor cinka, vitamina B, A i C, a također pomaže u jačanju imuniteta te sadrži minerale neophodne za pravilno funkcioniranje organizma, kao što su željezo, fosfor i bakar.
Češnjak je antimikotik i ima odlična antibakterijska svojstva. Antimikotici su odlični za liječenje atletskog stopala. Neka istraživanja su pokazala da bijeli luk može pomoći u prevenciji i ublažavanju simptoma gljivične infekcije.
Velika količina moćnih antioksidanata koji se nalaze u češnjaku usporavaju proces starenja i štite DNA od oštećenja.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!