Sobne biljke: Zašto su dobre za zdravlje i koje točno vrste trebate odabrati?

Lifestyle 03. lip 202215:37 0 komentara
Unsplash/Ilustracija

Sobne biljke izgledaju lijepo u svakom prostoru, a osim toga imaju i brojne prednosti za zdravlje ljudi.

Postoji više vrsta sobnih biljaka, od onih koje imaju samo listove, samo cvjetove ili oboje, onih kojima treba malo svjetla, te onih koji zahtijevaju više ili manje njege. Koju god odaberete, sigurno nećete pogriješiti.

Sobne biljke – prednosti

Određene biljke će imati utjecaja na prostor u kojem se nalaze, ali i na osobe koje borave u tom prostoru. Biljke tako mogu čistiti zrak, povećati vlažnost prostorije, a postoje dokazi da biljke pozitivno utječu na raspoloženje.

Prema tome, prednosti biljaka u prostoru su:

1. Smanjuju stres

Biljke podižu raspoloženje samim gledanjem i proučavanjem njihovog napretka, dok će briga oko biljaka i presađivanje smanjiti razinu stresa kod većine osoba. Osim u domu, sobne biljke su odličan izbor i za urede jer poboljšavaju fokus i koncentraciju.

2. Pomažu kod mentalnih bolesti

Istraživanje provedeno u mentalnoj bolnici u Ujedinjenom Kraljevstvu pokazalo je kako sađenja biljaka ima pozitivan utjecaj na pacijente, a bilo kakve aktivnosti s biljkama su posebno pomogle pacijentima s demencijom i depresijom.

3. Čiste zrak

Određene sobne biljke dokazano pročišćavaju zrak prostorije i poboljšavaju kvalitetu zraka jer uklanjaju štetne plinove kao što su benzen, formaldehid, toluen i trikloretilen. Ovo je potvrdilo i istraživanje NASA-e provedeno u kontroliranim uvjetima. Da bi zrak bio što čišći, poželjno je imati više različitih vrsta sobnih biljaka koje imaju ovu funkciju. Ovdje spadaju: biljka pauk, fikus, zeleni ljiljan, mirisni zmajevac, bršljan, mirta, aloe vera, sanseverija.

4. Stvaraju kisik

Biljke uzimaju ugljikov dioksid i stvaraju kisik preko dana, dok navečer, kada nema procesa fotosinteze, većina biljaka oslobađa ugljikov dioksid. Ipak, određene biljke čak stvaraju i više kisika i to nakon što nema sunca. To su na primjer: gerberi, biljka pauk, orhideje i sukulenti, koje možete staviti u spavaću sobu i uživati u boljem spavanju.

Kako odabrati sobne biljke?

Najbolje je odabrati biljku s obzirom na uvjete u prostoru. Većina sobnih biljaka može uspjeti i u polusjeni, dok sukulenti vole sunčanu stranu. Jednako tako, ako nemate iskustva s biljkama, bolje je uzeti one koje ne zahtijevaju previše njege kao što su:

· zamija

· kaktusi i sukulenti

· biljka pauk

· dracaena (zmajevac)

· sanseverija

· monstera

Ako imate kućne ljubimce, pazite da odaberete biljke koje nisu otrovne za njih ili držite biljke na povišenom mjestu gdje kućni ljubimci nemaju pristup.

Kako brinuti o sobnim biljkama?

Svaka biljka se zalijeva drugačije, dok je neke potrebno dodatno prskati vodom. Najbolje je informacije o pravilnom zalijevanju potražiti na internetu ili pitati odmah u trgovini kod kupovine biljke.

Pazite da sobne biljke ne zalijete previše, ali i da ih ne zaboravite zaliti kada je zemlja suha na dodir. Oboje može dovesti do truljenja korijena. Neke biljke je potrebno zaliti destiliranom vodom, dok će većini odgovarati odstajala voda. Obratite posebnu pozornost na listove jer bilo kakve promjene na njima ukazuju da nešto nije u redu. Važno je da je biljka zasađena u teglici koja na dnu ima rupe te ju s vremenom, kada se biljka proširi, a tegla postane premala, treba presaditi u veću teglu.

Zaključak

Sobne biljke će oživjeti svaki prostor, a utječu i na raspoloženje osobe, rješavaju je stresa, dok neke vrste čak čiste zrak. Potrebno je odabrati sobne biljke s obzirom na uvjete u prostoru te proučiti koliko se često zalijevaju te koliko brige trebaju.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!