Odavno je svima poznato koliko je san važan za pravilno funkcioniranje, koncentraciju, motivaciju i uspješno odrađivanje dnevnih obaveza, ali unatoč čestim upozorenjima i savjetima, ljudi se ne pridržavaju onog pravila da spavaju otprilike osam sati za zdravlje organizma, već gledaju serije dugo u noć, ostaju na druženjima do kasno, tipkaju na mobitel...
Liječnica Rebecca Robbins objasnila je što se događa u mozgu kada mu dajemo samo šest i manje sati sna i kako veliku razliku može napraviti i samo jedan sat više. “Ako jednu noć spavate osam sati, a već iduću šest i tako mijenjate ritam, vi zapravo šaljete mozgu poruku da se prilagođavate drugoj vremenskoj zoni. Svaki sljedeći odlazak u krevet postaje izazov za njega i zbunjujete ga. Toksini koje mozak tada ispušta mogu dovesti do ozbiljnih komplikacija i problema poput demencije”, kaže Robbins, prenosi Večernji.
Također, istraživanja su pokazala da oni koji ne spavaju dovoljno imaju veće šanse za oboljeti od gripe i raznih viroza jer imunitet pada i postajete osjetljiviji. Imati točan raspored odlaska u krevet i buđenja ključno je u održavanju zdravlja.
“Mnogi misle da samo djeca trebaju dobru rutinu spavanja, ali trebaju je i odrasli.”
Robbins predlaže da ne koristite mobitel prije spavanja već odvojite nekoliko minuta za meditaciju i nakon toga utonete u san. Također, ako se slučajno budite tijekom noći, nemojte uzimati mobitel u ruke. Pokušajte sjesti, prekrižiti noge i odraditi meditaciju, prenosi LADBible.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!