Što je ljepljiv kolesterol i zašto je opasan za osobe s povišenim krvnim tlakom?

Lifestyle 05. sij 202309:22 0 komentara
dijabetes, šećerna bolest
Pexels / Ilustracija

Do danas smo svi naučili kako LDL ili "loš" kolesterol i krvni tlak nisu dobar par, ali nova istraživanja pokazuju kako poseban tip LDL kolesterola može povećati rizik od infarkta ili moždanog udara kod osoba koje već imaju problema s visokom krvnim tlakom. Visoke razine lipoproteina (LP(a)) (što je upravo "ljepljiv" kolesterol) posebno zabrinjavaju kod pacijenta koji se bore s hipertenzijom.

Radi se o LDL varijanti lipoproteina koja je napravljena od proteina i masnoća koja vodi kolesterol do arterije, objašnjava Ordinacija.hr.

“Taj protein stvara i čestice koje će oštetiti stijenke arterije više nego “običan” LDL”, navodi kardiologinja, dr. Donna Polk. Osobe kod koji je razina ovog lipoproteina povećana mogu imati problema s nakupljanjem masnoća na arterijama, a postoji i veći rizik za razvoj periferne bolesti arterija, aortne stenoze, ali se spominje i veći rizik za nastankom infarkta. Lipoprotein(a) je i stvar genetike i može stvoriti probleme i kod osobe koja je zdrava. Zdrav način života i usvajanje novih zdravih navika sigurno mogu smanjiti rizik, ali i pomoći vam da snizite razinu kolesterola.

Zdrava prehrana kao što je Mediteranska čini se pokazuje dobre rezultate, a ustvari se smatra zdravih planom prehrane. Ona je bogata maslinovim uljem, ribom, tjesteninom, rajčicama, voćem, povrćem, cjelovitim žitaricama, mahunarkama i orašastim plodovima. Zdrave masnoće koje nudi su važan dio ove prehrane, maslinovo ulje je glavna namirnica, a istraživanja su pokazala kako ono pruža nezasićene masnoće koje mogu utjecati na snižavanje kolesterola ali posebno onog “lošeg”.

Kardiolog, dr. Eric Stahl, navodi: “Tko god ima povišen kolesterol bi trebao raditi na tome da ga snizi kroz tjelovježbu, povećanu fizičku aktivnost i gubitak kilograma. Američka asocijacija za srce savjetuje najmanje 150 minuta umjerene aktivnosti u tjednu, ili najmanje 75 minuta intenzivne aktivnosti u tjednu, poput aerobnih vježbi. Kada ove mjere nisu dovoljne, potrebno je provoditi kontrolu lijekovima koje će prepisati liječnik”.

Utjecaj stresa na srce je jak, a ako se nešto ne napravi po tom pitanju, može uzrokovati razne probleme, a jedan od njih je i “sindrom slomljenog srca“. “Važno je voditi brigu o cjelokupnom zdravlju, ali i o sebi. Često zaboravljamo kako negativno stres može utjecati na zdravlje srca”, navodi kardiologinja dr. Leslie Cho.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!