Potvrđeno: Tužiteljstvo uputilo Dodiku poziv za saslušanje

Regija 26. ruj 201615:15 > 15:17
N1

Miloradu Dodiku, aktualnom predsjedniku Republike Srpske (RS), upućen je poziv za saslušanje u svojstvu osumnjičenog u predmetu u vezi s referendumom u tom entitetu.

Potvrđeno je to iz Tužiteljstva BiH na upit u vezi s aktivnostima u predmetu koji se odnosi na neizvršavanje Odluke Ustavnog suda BiH.

Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine otvorilo je istragu zbog provedbe referenduma u Republici Srpskoj kojim su prekršeni zakoni i ustav, a idućih dana zbog toga će biti saslušane osobe odgovorne za organiziranje tog izjašnjavanja, potvrđeno je u ponedjeljak u Sarajevu. U priopćenju Suda BiH navodi se kako su oni ovaj predmet otvorili još prije dvadeset dana te kako se ispituju “određene aktivnosti u svezi s neprovođenjem odluka Ustavnog suda BiH”. “Prikuplja se određena dokumentacija te će određene osobe biti pozvane u Tužiteljstvo BiH”, stoji u priopćenju.

Ustavni sud BiH je u studenome 2015. donio pravorijek kojim je utvrdio kako je obilježavanje 9. siječnja kao dana RS neustavno jer diskriminira Hrvate i Bošnjake koji žive u tom entitetu. Nakon odluke Narodne skupštine RS od 15. srpnja ove godine da, unatoč presudi, ona ne bude provedena nego da se raspiše referendum na kojemu bi se o njoj izašnjavalo, Ustavni sud BiH je 17. rujna donio privremenu mjeru kojom je takvo izjašnjavanje zabranio.

Unatoč sudskoj odluci, vlasti RS ustrajale su na provedbi referenduma i on je održan u nedjelju. Prema podacima entitetskog provedbenog povjerenstva, koje je pod apsolutnom kontrolom vlasti u Banjoj Luci, sudjelovalo je oko 55 posto upisanih birača od kojih se 99,8 posto izjasnilo za nastavak obilježavanja 9. siječnja kao entitetskog praznika. Iz Tužiteljstva BiH navode kako je glavni tužitelj Goran Salihović izdao obvezujuću uputu odredivši tim koji će raditi na istrazi o ovom slučaju. Taj je predmet, kako je istaknuto, označen prioritetnim, a tužitelju koji je nadležan bit će osigurani svi potrebni uvjeti za rad na ovom predmetu. “Tužiteljstvo BiH postupat će sukladno zakonu”, stoji u priopćenju.

Neprovođenje odluka Ustavnog suda BiH predstavlja kazneno djelo za koje se može izreći kazna u trajanju od šest mjeseci do pet godina zatvora. Na provedbu referenduma u RS i rezultate koje je objavilo entitetsko provedbeno povjerenstvo u ponedjeljak su reagirali iz Stranke demokratske akcije (SDA), uz ocjenu kako je riječ o manipulaciji i krivotvorenim podacima o izlaznosti birača.

Podatke o broju birača i izlaznosti nazvali su krivotvorenima uz ocjenu kako unatoč poduzetoj političkoj i medijskoj ofenzivi vlast Milorada Dodika nije uspjela za sebe osigurati očekivanu potporu. “Predsjednik entiteta RS pokušava čitav entitet, a preko njega i cijelu Bosnu i Hercegovinu uzeti za taoca i napraviti od naroda štit za svoju bahatu, korumpiranu i u konačnici neuspjelu desetljetnu vladavinu. Međutim udar na Ustavni sud i Daytonski sporazum samo otvara dodatnu mogućnost da, osim za ekonomske malverzacije koje je dosad uspijevao zataškati, bude kazneno gonjen i za narušavanje ustavnog poretka”, stajalište je najveće bošnjačke političke stranke. 

Disciplinski postupak protiv tužitelja

Pored poziva Dodiku, podnesena je i tužba protiv glavnog tužitelja BiH Gorana Salihovića. On, pak, napominje da je jedini razlog za zahtjev za njegovom suspenzijom poziv za saslušanje Milorada Dodika.

Pritužba o povredi dužnosti glavnog tužitelja registrirana je po službenoj dužnosti, na osnovi medijskih navoda, od strane Ureda disciplinskog tužitelja Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća BiH. Nakon provedene istrage UDT je utvrdio da postoji dovoljno dokaza da je tuženi izvršio disciplinske prekršaje koje uključuju:

– Propuštanje da traži svoje izuzeće od postupanja po predmetima kada postoji sukob interesa;
– Upuštanje u neprimjerene kontakte sa sucem ili strankama u postupku;
– Omogućavanje vršenje dužnosti tužtelja osobama koje na to nisu zakonom ovlaštene;
– Miješanje u postupanje suca ili tužitelja s namjerom opstruiranja ili podcjenjivanja njihovih aktivnosti;
– Namjerno davanje lažne, obmanjive ili nedovoljne informacije u vezi sa prijavama za radno mjesto, disciplinskim stvarima, pitanjima unaprjeđenja i napredovanja u službi ili bilo kojim drugim pitanjima koja su u nadležnosti VSTV-a BiH;
– Bilo kakvo drugo ponašanje koje predstavlja ozbiljno kršenje službene dužnosti ili dovodi u pitanje povjerenje javnosti u nepristranost i kredibilitet tužilaštva.“

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.