Slovenska policija angažirala je sve kapacitete kako bi rasvijetlila misteriozni pokušaj ubojstva uglednog znanstvenika dr. Janka Jamnika, direktora Kemijskog instituta, ali za sada nema odgovora o motivima napada koji je šokirao znanstvenu i širu javnost, navode u četvrtak slovenski mediji.
Jamnik je u utorak navečer ustrijeljen s dva hica u glavu na mračnom parkiralištu u ljubljanskoj četvrti Vič, ispred restorana u kojemu se želio pridružiti kolegama s posla na prednovogodišnjem domijenku, nekoliko trenutaka nakon što je izašao iz auta, a liječnici se bore za njegov život, navode u četvrtak slovenski mediji, prenoseći neslužbene policijske i bolničke izvore.
Iz istih izvora mediji prenose da je na žrtvu vjerojatno pucano iz pištolja s prigušivačem jer posjetitelji okolnih lokala nisu čuli nikakav prasak.
Istragu o slučaju vodi Nacionalni istražni ured (NPU), organ koji se bavi istraživanjem teških slučajeva gospodarskog i organiziranog kriminala.
Kako navodi ljubljansko “Delo”, kriminalisti su se u istrazi koncentrirali na osobe iz Jamnikova privatnog i poslovnog kruga i vode je ne isključujući nijedan od mogućih motiva za napad i pokušaj ubojstva, ali za sada “tapkaju u mraku”.
#related-news_0
Ljubljanski dnevni list “Dnevnik” navodi da je policija ispitala stotinjak zaposlenih na Kemijskom institutu te ih upozorila da ne daju nikakve izjave za javnost kako ne bi ometali istragu, a prema nekim medijskim navodima Jamanikova obitelj stavljena je pod policijsku zaštitu.
Mediji navode da je u javnosti prisutno mnogo “teorija zavjere” oko motiva napada na uglednog znanstvenika koji je dobar dio karijere proveo u inozemstvu, ali da policija u krajnjoj liniji ne isključuje ni slučaj da je napadač Jamika “zamijenio” za neku drugu osobu.
Ugledni 50-godišnji znanstvenik, doktor fizike, od preuzimanja Kemijskog instituta proveo je vrlo ambiciozan program rada te ustanove i njene međunarodne suradnje. Kemijski institut u zadnje se vrijeme posebno afirmirao projektom razvoja litijskih baterija za automobile i projektima s područja solarne energije, a nedavno je na međunarodnom natječaju dobio i 11 milijuna eura za istraživački program dobivanja korisnog metanola iz otpadnog ugljičnog dioksida.
Prije povratka u Sloveniju, Jamnik je niz godina radio u inozemstvu, među ostalim na dva američka instituta, a više od osam godina i na poznatom njemačkom institutu Max Planck.