Inicijativu da se donese zakon po kojemu bi pravo na besplatnu umjetnu oplodnju imale i žene bez stalnog partnera potpisalo je više od dvije trećine zastupnika u slovenskom parlamentu, a najavljuju i žalbu ustavnom sudu na sadašnje rješenje po kojemu to pravo pripada samo ženama u bračnoj ili dužoj izvanbračnoj vezi.
“Zakon bi samo omogućio ravnopravnost žena koje imaju partnera s onima bez partnera”, izjavila je za ljubljansko “Delo” od ponedjeljka potpredsjednica parlamenta Andreja Katič, inače zastupnica Socijalnih demokrata (SD).
Inicijativu je potpisao 61 zastupnik iz svih stranaka u koalicijskoj vladi, te dvije manje oporbene stranke ljevice. Najavljuju i zahtjev ustavnom sudu da ispita sadašnje zakonsko rješenje, kako bi se još prije odlučivanja u parlamentu o tom pitanju vidjelo gdje su njegove etičke i pravne dileme.
Katič je rekla da bi se novim zakonom o biomedicinski potpomognutoj oplodnji Slovenija vratila na rješenje koje je već imala, kad je, na primjer, 1998. godine među 129 žena koje su začele na taj način bilo i 18 žena bez muža ili partnera.
Slovenija se približila zakonskom rješenju koje već postoji u nizu država
Umjetna oplodnja za žene bez stalnog partnera ukinuta je 2000. godine, a to je potvrđeno i na referendumu 2001. godine kad su protiv mogućnosti umjetne oplodnje žena bez partnera agitirale udruge bliske crkvi, stranke desnice, ali i neki stručnjaci koji tvrde da je umjetna oplodnja zapravo način “liječenja” neplodnosti kod žena, a ne pravo za sve žene, pa i one koje mogu zanijeti prirodnim putem.
Katič je u razgovoru za “Delo” rekla da bi se Slovenija zakonskim izmjenama približila rješenju koje već postoji u nizu država, poput Češke, Finske, Velike Britanije, Italije i Izraela.
Sadašnje slovensko zakonsko rješenje koje regulira umjetnu oplodnju pretpostavlja da je žena potpuno realizirana samo ako ima muškarca i da bez muškarca ne može imati obitelj, rekla je Katič.