Članstvo Srbije u NATO podržalo bi 11 posto građana Srbije, pet posto je neodlučno, a 84 posto je protiv članstva i među njima je najviše građana mlađih od 60 godina, priopćio je Institut za europske poslove.
Istraživanje instituta provedenog od 10. do 17. ožujka pokazalo je da 40 posto građana smatra da ulazak Srbije u NATO predstavlja uvjet za priključenje EU, da je taj stav zastupljeniji kod muškaraca mlađih od 45 godina, sa završenom srednjom školom kao i stanovnika Istočne i Južne Srbije.
Navodi se da 17 posto ne zna odgovor na ovo pitanje, dok 43 posto misli da Srbija ne mora postati članica NATO-a ukoliko želi u EU.
Političar koji najviše podržava bliske odnose sa NATO-om, kako se navodi, po mišljenju 23 posto građana je lider Liberalno demokratske partije Čedomir Jovanović, petina smatra da je to predsjednički kandidat vladajuće koalicije Aleksandar Vučić, a 16, 6 posto smatra da je to predsjednički kandidat Vuk Jeremić.
Nešto manje od 30 posto građana ne zna odgovor na ovo pitanje, dok su ostali političari spomenuti u manje od dva slučaja.
Kada su u pitanju razlozi bombardiranja Srbije, istraživanje je pokazalo da nešto manje od 40 posto građana glavni razlog smatra politike Slobodana Miloševića, 17,6 posto tvrdi da je razlog etničko čišćenje Srba na Kosovu, 11,3 posto navodi političke interese, dok oko 7 posto građana ne zna navesti nijedan razlog.
Petina građana vidi korist od članstva u NATO-u, svaki deseti građanin ne zna odgovoriti na ovo pitanje.
Od članstva u NATO-u ne vidi korist 70 posto, a to su prije svega muškarci, građani starosti od 45 do 59 godina, kao i ispitanici s najviše završenom srednjom školom, navodi se u priopćenju.