Brojni izazovi pred glavnim tužiteljem Vijeća za Kosovo

Regija 27. stu 201717:54 > 17:55
N1

Glavni tužitelj novog specijalnog Vijeća za Kosovo još ekipira svoj tim. Ima mandat istražiti zločine počinjene od 1998. do 2000. godine na Kosovu. Njegov ured, kaže, čekaju brojni izazovi.

“Istraživati slučaj toliko godina nakon samog događaja je teško. To nisu uobičajeni slučajevi. Imam 30 godina iskustva i ovo nisu uobičajene istrage ubojstava ili gospodarskog kriminala. Ovo su jako komplicirani slučajevi, uključuju mnogo različitih razina. Žrtve su stradale dramatično i to je velik izazov, osigurati da sve bude tretirano na odgovarajuć način”, rekao je David Schwendiman, specijalni tužitelj.

Istrage slijede izvješće Dicka Martya za Vijeće Europe nakon kojeg je zaključeno da postoje dokazi za podizanje optužnica protiv neimenovanih pripadnika Oslobodilačke vojske Kosova za najteže zločine nad Srbima, Romima i Albancima za koje se vjerovalo da su suradnici beogradskog režima. No, od kada je preuzeo svoj četverogodišnji mandat ovaj tužitelj kategorički odbija otkriti ni kada se očekuju optužnice, koliko njih, te protiv koga, iako mediji na Kosovu spekuliraju da bi mogli uključiti i visokopozicionirane aktualne političare. O proceduri, kaže, može govoriti.

“Ako, i kada, dođe do podizanja optužnice ona ide na Sud. Bira se sudac koji mora odlučiti hoće li je potvrditi.Ako se optužnica potvrdi, moguće da se sama optužnica ne objavljuje jer postoji mogućnost da bude razloga i da ona bude zapečacena neko vrijeme ili da se zaštite optuženici. Što se pak tiče uhićenja – procesudure su također definirane. Učinit ćemo tko kako god ćemo misliti da trebamo”, rekao je David Schwendiman.

Iako tako nije najasnije, primjerice tko će i kako uhićivati, Specijalno vijeće je od ljeta spremno prihvatiti slučajeve, poručuje predsjednica iz svog privremenog ureda u Haagu. Uskoro sele na drugu lokaciju, u prostore zgrade koja se preuređuje, no za posao su, kažu, spremni.

“Specijalizirana Vijeća Kosova operativna su, spremna su za posao, spremni smo primiti zahtjeve, naloge za uhićenje i optužnice”, rekla je Ekatarina Trendafilova, predsjednica Specijaliziranih Vijeća Kosova.

Iako u Haagu, sud je zapravo dio kosovskog pravosuđa, a predsjednica je prvi put ovoga tjedna posjetila Prištinu. Prije svega kako bi se sastala s civilnim udrugama i odgovorila na brojna pitanja. Kosovske su pak vlasti, kaže, obećale punu suradnju.

“Ovo je institucija Kosova, formirana je na osnovu ustavnog amandmana i Zakona koje je usvojila skuština Kosova i to je prvi odgovor na legitimno pitanje, s obzirom da uvijek postoje sumnje o suradnji. Ja vjerujem da neće biti problema jer je ministarstvo pravosuđa više puta istaknulo svoju spremnost, osnovali su i odjel koja će biti za suradnju, a uostalom, Specijalna vijeća imaju i svoju pravnu osobnost i nadležnost tako da imamo različite mogućnosti za ispunjenje mandata”, rekla je Ekatarina Trendafilova.

Kako će jednom sve funkcionirati kada do uhićenja dođe još nije jasno, barem ne javnosti, no sud će, kaže predsjednica, imati zadatak na jednak način tretirati i optužene i brojne žrtve koje će imati pravo i na naknadu štete. S obzirom na iskustva zastrašivanja svjedoka na Kosovu, ovaj će sud to posebno pratiti.

“Propisane su konkretne procedure za pokušaje zastrašivanja ili podmićivanja svjedoka i žao mi je, ali moram se ovako izraziti: svatko tko razmišlja o zastrašivanju svjedoka neka bude svjestan i siguran da se mi s time nećemo šaliti! To će nam biti jedna od stvari na koje ćemo se posebno fokusirati”, rekla je Trendafilova.

I prije nego je podignuta prva optužnica i sud počeo s radom na Kosovu je prozvan pristranim jer je usmjeren samo na Albance. Tužitelj poručuje da je dobio mandat istražiti zločine koji se odnose na izvješće koje je naručila Europa, a izvješće se bavi zločinima oslobodilačke vojske Kosova.

“Ne zanima me etička pripadnost, ne zanimaju me organizacije. Zanimaju me pojedinci. To je moj jedini cilj, pronaći individualnu odgovornost”, rekao je David Schwendiman, specijalizirani tužitelj.

Specijalna vijeća Kosova imaju mandat na okvirno 5 godina, s mogućnošću produženja i jedini je sud kojeg financira Europska Unija.