"Temelj sastanka je bila strategija EU za proširenje"

Regija 06. ožu 201807:24 > 08:39
N1

Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović u Mostaru je razgovorala s predsjedavajućim i ostalim članovima Predsjedništva BiH, Draganom Čovićem, Bakirom Izetbegovićem i Mladenom Ivanićem, te srbijanskim predsjednikom Aleksandom Vučićem.

Nakon sastanka čelnici triju država obratili su se medijima.

Dragan Čović je kazao da se zahvaljuje Grabar Kitarović i Vučiću na dolasku u Mostar i na šansi za otvaranje pitanja koji mogu  stabilizirati tri države. “Suština sastanka je bila strategija EU što se tiče proširenja i tražile su se točke na kojima možemo unaprijediti odnose”, kazao je Čović nakon sastanka te dodao da žele graditi regionalni ekonomski ambijent koji može biti “bolji nego što je danas”. “Ekonomski su trendovi dobri, ali možemo napraviti iskorak”, rekao je Čović nakon sastanka.

Bakir Izetbegović je rekao da u novoj strategiji EU za proširenje vide šansu da se počne rješavati iseljavanje mladih ljudi. “Inzistirao sam na 6 inicijativa unutar EU. U strategiji je sadržan lik za ono što su problemi BiH i trilateralno između zemlja. Bilatarelno sam inzistirao do počnu raditi komisije koje bi počele rješavati otvorena pitanja. Hitan problem sa Hrvatskoj je sa Pelješkim mostom, Grabar-Kitarović je ponovila da Hrvatska stoji iza međunarodnog prava BiH oko otvorenog mora”, rekao je Izetbegović.

N1

Mladen Ivanić je rekao da je trilateralni sastanak za BiH izuzetno značajan. “Dobri odnosi u tom trokutu znače i dobre odnose u BiH”, rekao je Ivanić i dodao da imamo puno zajedničkih stvari kao što su ekonomski odnosi i infrastruktura. “Snažno vjerujem da je potreba za gradnju jedinstvenog tržišta svima korisna, posebno onima koji nisu u EU”, rekao je Ivanić.

“Prošlo je šest godina od posljednje trilaterale. Sastanak je bio koristan jer smo se uz otvorena pitanja dotakli i puno područja suradnje koja moraju biti produktivna i pozitivna. Temelj sastanka je bila strategija EU, Hrvatska u potpunosti podržava integritet BiH i jednakopravnost naroda te ćemo u skladu s time nastojati učiniti što možemo kako bi potaknuli proces europskih integracija”, kazala je hrvatska predsjednica Grabar Kitarović i dodala da će Hrvatska zagovarati put BiH u EU. “Šest ključnih točaka iz strategije EU su teme kojih smo se dotakli u okviru razgovora o otvorenim pitanjima i mogućnosti suradnje. Mogućnost suradnje vidim u izgradnji prometne i energetske infrastrukture”, kazala je Grabar Kitarović.

“Vidim i mnoge prigode za zajednički nastup na trećim tržištima”, kazala je hrvatska predsjednica. “Energetsko povezivanje će omogućiti snaženje prostora u gospodarskom i političkom smislu”, kazala je Grabar Kitarović te dodala da su se dotakli i depopulacijom u državama. “U suradnji možemo učniti puno kako bismo osigurali opstanak svih triju naroda u BiH”.

N1

“Imamo mir i stabilnost i jačanje ekonomskih veza”, kazao je nakon sastanka Aleksandar Vučić te dodao da je to najvažnija posljedica svakog njihovog razgovora. “Naši razgovori nisu nikada slatki ni jednostavni, imamo bezbroj naslijeđenih problema i pokušavamo ih rješavati. Za nekoliko dana stiže ministar prometa Hrvatske gdje ćemo razgovarati o rekonstrukciji pruge Zagreb-Beograd. Infrastruktura nam je bila od ključnog značaja”, rekao je Vučić.

Na sastanku Trilaterale u Mostaru nije bilo razgovora o izbornom zakonu u BiH. “Hrvatska je obvezna pozorno pratiti procese u BiH. Držimo da donošenje izbornog zakona u skladu s odlukama Ustavnog suda BiH i međunarodnih tijela jesu nužne kako bi se osigurala daytonska načela”, kazala je predsjednica Kolinda Grabar Kitarović te dodala da se Hrvatska ne želi miješati u unutarnje poslove BiH.

“Najgora opcija je da netko iz međunarodne zajednice BiH nameće rješenja. Najbolji put je put prema EU gdje će se jednoga dana mijenjati i ustav BiH gdje će se ići na ravnotežu kolektivnih i individualnih prava u BiH”.

“Govorili smo i o graničnim pitanjima. Sa Srbijom smo dogovorili da ćemo pregovarati bilateralno još dvije godine, ako to ne uspije obratit ćemo se nekom međunarodnom tijelu. S BiH treba nastaviti razgovor o granici kroz mješovite komisije, a ako ne uspijemo onda tražiti rješenja kroz međunarodna tijela”, kazala je Grabar-Kitarović.

N1
N1
N1
N1
Predsjedništvo BiH
Predsjedništvo BiH
Predsjedništvo BiH

Čović je uoči trilaterale za medije izjavio da je današnji sastanak nastavak prethodnih razgovora vođenih u Beogradu, a potom i u Zagrebu. Najavio je razgovore o iskušenjima koje stoje na putu zemljama jugoistočne Europe, posebice rješavanje međudržavnih pitanja koje uključuje i granične sporove.

Predsjedništvo BiH

 Ministar vanjskih poslova BiH Igor Crnadak, koji je dočekao šeficu hrvatske države, smatra ovaj sastanak vrlo važnim jer je trokut Srbije, BiH i Hrvatske najvažnija točka stabilnosti na Balkanu i jugoistočnoj Europi.

Hrvatska ministrica vanjskih poslova Marija Pejčinović Burić u Mostar je stigla u ponedjeljak, s porukama uoči Trilaterale kojoj je cilj pogurati zajednički rad za dobrobit sve tri države pri čemu je ključan europski put Srbije i BIH na kojem Hrvatska može i želi pomoći.