BiH: Čović nije više optimist oko izbornog zakona

Regija 13. tra 201815:29 > 15:31
FENA

Hrvatski član BiH Predsjedništva i predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović prvi put u petak je izjavio kako sumnja da će se postići dogovor o izmjeni Izbornog zakona BiH do početka svibnja, odbacujući navode bošnjačkog člana državnog vrha Bakira Izetbegovića da se Izborni zakon može mijenjati do održavanja izbora u listopadu.

“Vremena je ostalo jako malo i ako bismo gledali kako smo se ponašali u zadnju godinu i pol dana onda je mala vjerojatnost, pa čak i ja kao vječiti optimist sumnjam da možemo vjerovati da ćemo u sljedećih deset dana prihvatiti ono što znamo da trebamo provesti odluku Ustavnog suda o legitimnosti predstavljanja i za Grad Mostar”, rekao je Čović na konferenciji za novinare nakon sjednice Predsjedništva BiH.

Po njegovim riječima, potrebno je samo ispoštovati odluku Ustavnog suda BiH u predmetu Bože Ljubića, koja inzistira na izboru legitimnih predstavnika triju naroda u vlasti kako bi se zakonito održali izbori i proveli izborni rezultati. 

Odbacio je tvrdnje bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića da se Izborni zakon može izmijeniti i u listopadu, kada je predviđeno održavanje općih izbora.

”Kad središnje izborno povjerenstvo proglasi izbore time bi završila priča o Izbornom zakonu. Ne želimo dopustiti da netko špekulira da ćemo i u desetom mjesecu moći promijeniti Izborni zakon”, rekao je Čović. 

Prema opdredbama Izbornog zakona 150 dana od dana održavanja izbora ne mogu se mijenjati njegove odredbe.

On je ipak potvrdio kako će i u sljedećih 20-tak dana sudjelovati u pokušajima da se izmijene zakonske odredbe, no da više nije toliki optimist da se to može napraviti.

Odgovarajući na pitanje o sastanku s američkom veleposlanicom Maureen Cormack i šefom Izaslanstva EU u BiH Larsom-Gunnarom Wigemarkom, Čović je rekao kako se zbog tehničkih detalja sastanak nije održao ovaj tjedan, ali da bi se mogao održati sljedećeg.

‘Ostavit ću zrno optimizma za ovih 15 dana”, rekao je predsjednik HDZ-a BiH.

On je odbacio i mogućnost da Mostar nakon razgovora o provedbi izbora u tome gradu dobije status grada slučaja. “Neću dopustiti da Mostar bude grad slučaj. I u Mostaru treba primijeniti odluke Ustavnog suda kako bi se proveli izbori”, rekao je Čović.

Bošnjačke stranke inzistiraju da se uz funkciju gradonačelnika uvedu i dva dogradonačelnika te daju veće ovlasti pojedinim nacionalnim predstavnicima u gradskoj upravi.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.