Glavni direktor Telekoma Srbija izjavio je da je ta kompanija u pregovorima s određenim brojem kablovskih operatera i da planira akvizicije nekoliko kompanija u tom sektoru.
Imajući u vidu brojne zloupotrebe u raspolaganju javnim novcem u javnim kompanijama i u prošlosti i u sadašnjosti, kao i pritiske vlasti u Srbiji na medije koje iz godine u godinu u svojim izvještajima o napretku Srbije u eurointegracijama bilježi Europska unija, N1 je toj većinski državnoj kompaniji javno postavio dva pitanja:
“Hoće li će kablovski operateri o kojima govori glkavni direktor Telekoma Srbija biti kupljeni po tržišnim cijenama ili po mnogostruko većim”, kako bi bili kupljeni pod svaku cijenu, kao i “hoće li će Telekom, ukoliko kupi operatere koji u svojoj ponudi imaju TV N1, tu televiziju i zadržati u ponudi ili je iz ponude maknuti”.
Umesto da kao javna kompanija odgovori na legitimna pitanja medija, Telekom Srbija je, zamjenjujući teze, pitanja N1 opisao kao nepristojnu gestu koja je rezultat napada nelojalne konkurencije i pozvao N1 da istraži tržišne cijene. Pitanje o budućoj ponudi spomenutih operatera, televizija N1 je Telekomu Srbija ponovila i direktno. Odgovor Telekoma objavljujemo u cijelosti:
“Zbog poslovne politike vašeg vlasnika, Telekom Srbija nije bio u prilici da emitira veći broj atraktivnih kanala, kao što su npr. Foxovi kanali i Sportklub, za koje smo u više navrata pokazivali zanimanje. Konkretno, kada je reč o Foxovim kanalima, vaš vlasnik je kupio ekskluzivna prava za tehnologiju koju ne koristi (IPTV) s jedinim ciljem da Telekom Srbija, kao korisnik te tehnologije, ne može da ponudi Foxove kanale gledateljima svoje televizije. Odgovor na pitanje hoćemo li ćemo emitirati kanale za koje nas vi pitate, ovisi o spremnosti vašeg vlasnika da prestane zloupotrebljavati dominantan položaj na tržištu distribucije televizijskog sadržaja. Ukoliko vlasnik vašeg kanala bude zainteresiran da se televizija N1, kao i ostali kanali čiji je on vlasnik ili posejduje ekskluzivna prava na njih, emitira na našoj platformi, otvoreni smo za pregovore, podrazumijeva se, po tržišnim uvjetima.”
Opet zamjenjujući teze i izjednačavajući privatne distributere i državu kao distributera medija, Telekom Srbija izbjegao je odgovor na jasno pitanje TV N1. N1 je nezavisni medij koji je veoma zabrinut za budućnost vlastite distribucije od strane operatera čiji većinski vlasnik može postati država i nema nikakve veze s poslovnom politikom svog investitora. A kako je Telekom Srbija javna kompanija, u većinskom je vlasništvu države i raspolaže javnim novcem, svaki medij pa i N1 ima pravo postavljati pitanja u vezi s poslovanjem te kompanije, nezavisno od toga tko je njegov vlasnik.
Slijedeći sugestiju Telekoma Srbija, televizija N1 istražila je način izračunavanja vrijednosti kablovskih operatera i praksu po kojoj se dolazi do tržišnih cijena. Nesumnjivo je da je na kupcu da plati koliko želi ciljanu kompaniju. Bilo bi, ipak, neobično da se na srpskom tržištu dogodi transakcija koja bi značajno odstupala od kupoprodaja u svijetu tijekom prethodnih godina. U prosjeku, kompanije koje su proteklog desetljeća promijenile vlasnika plaćene su 9,7 puta više od njihovog EBITDA (koeficijent EV/EBITDA) umanjeno za dugove koje imaju. Ukoliko bi bilo koji operater na srpskom tržištu bio, od strane Telekoma Srbija, kupljen po drastično većoj cijeni od spomenute formule, a televizija N1 uklonjena iz ponude tog operatera, to bi N1 učvrstilo u uvjerenju da je čitava operacija poduzeta po nalogu većinskog vlasnika, odnosno države, kako bi se drastičnije smanjila vidljivost i utjecaj televizije N1.
Televizija N1 pažljivo će pratiti najavljene akvizicije i u slučaju takvog raspleta, o njemu obavijestiti sve relevantne domaće i međunarodne organizacije koje u fokusu imaju stanje u medijskom sektoru u Srbiji.