Nakon 10 godina iznošenje završnih riječi na suđenju za zločin u Lovasu

Regija 28. sij 201916:01 > 16:13
Goran Ferbezar/PIXSELL

Pred Odjelom za ratne zločine Višeg suda u Beogradu počelo je iznošenje završnih riječi optuženima za ratne zločine protiv civila, počinjenih u listopadu i studenom 1991. godine u Lovasu.

Srbijansko pravosuđe podiglo je 2007. optužnicu protiv 14 osoba za ubojstvo oko 70 mještana Lovasa, hrvatske nacionalnosti, ali su petorica optuženih u međuvremenu preminula.

“Ovo je postupak koji traje nedopustivo dugo. Prva optužnica je podignuta 2007. godine, 2008. počela je glavna rasprava. Sada je 2019. i mi smo na početku iznošenja završnih riječi.

Kako su pojedini optuženi umirali ili postajali nesposobni za praćenje postupka optužnica se morala mijenjati pa se broj žrtava koji se tim ljudima stavlja na teret morao smanjivati. Sada smo došli na 28 žrtava i evidentno je da obitelji određenog broja žrtava nikada neće doživjeti pravdu. Treba vidjeti što će sada biti, ovo je tek početak iznošenja završnih riječi. Tužiteljstvo smatra da je optužnica dokazana. To i ja mislim” izjavila je za N1 odvjetnica oštećenih Marina Kljaić.

Optuženi se terete da su kao pripadnici lokalne civilno-vojne vlasti, Teritorijalne obrane Tovarnika, potčinjene tadašnjoj JNA, i paravojne postrojbe „Dušan Silni“, sudjelovali u napadima na Lovas i civilno stanovništvo.

VEZANE VIJESTI

Po ulasku u selo oni su, kako je navedeno u optužnici, nekontrolirano i nasumično pucali, bacali bombe u dvorišta, na kuće i razne lokacije pri čemu su ubili najmanje 21 osobu.

Prvooptuženi Ljuban Devetak te Milan Devčić i Milan Radojčić optuženi su i da su svojim ponašanjem potaknuli nepoznate pripadnike oružanih skupina da na raznim lokacijama u selu ubiju ukupno 27 ljudi.

Najmasovni zločin u Lovasu počinjen je 18. listopada 1991. godine, kada su pripadnici TO i paravojne postrojbe „Dušan Silni” natjerali 51 mještana Lovasa, koristeći ih kao živi štit, da očiste minsko polje koje je prethodno, po navodima optužnice, postavila tadašnja JNA.

Od eksplozija mina smrtno je stradalo oko 20 mještana, dok je većina bila ranjena, navodi se u optužnici.

U mjesecima terora, Hrvati, koji su većinsko stanovništvo, morali su nositi bijele trake oko ruke, fizički su zlostavljani, prisiljavani na rad i sakupljanje leševa stradalih sunarodnjaka.

Kazneni postupak za ovaj zločin pred srbijanskim sudovima vodi se već više od jednog desetljeća i još nije pravomoćno okončan.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter|Facebook | Instagram.