Ratni vojni veterani iz država regije sudjelovali su u obilježavanju obljetnice masakra nad Bošnjacima u selu Ahmići kod Viteza. Još jednom su pozvali na suočavanje s istinom o zločinima počinjenim u ratovima iz 90-ih godina. Danas je obilježeno i stradanje 22 Hrvata koje su ubile bošnjačke snage u mjestu Trusina na isti dan.
Skupina u kojoj su bila 32 bivša pripadnika različitih oružanih postrojbi u Ahmiće je stigla zajedno s aktivistima Centra za nenasilnu akciju, čije je sjedište u Sarajevu i Beogradu.
Među njima je bio i bivši pripadnik Hrvatske vojske (HV) Krešimir Ivančić.
“Mi smo upravo ovdje da svojim prisustvom pokažemo da možemo i moramo suosjećati i poštovati ne samo svoje žrtve, nego i tuđe. Da postoji i nekakav drugi put. Tada možemo postaviti temelje za mir i suživot na ovim prostorima što i jest naš cilj. Da se našoj djeci nikad ne dogodi ono što se događalo nama”, kazao je Ivančić kako ga citiraju u priopćenju Centra za nenasilnu akciju.
U Ahmićima su pripadnici Hrvatskog vijeća obrane (HVO) 16. travnja 1993. ubili 116 civila, među kojima su i 32 žene i 11 djece, a članovi obitelji još uvijek tragaju za tijelima 29 ubijenih.
Članovi skupine koji su u utorak stigli u Ahmiće razgledali su spomen sobu, spomenik žrtvama i potom razgovarali s organizatorima komemoracije.
“Ideja je da ratni veterani, koji su jučer bili neprijatelji, odaju počast žrtvama, da se priključe obiteljima žrtava, da zajedno položimo cvijeće na spomen-obilježje. Mislimo da takvim činom stvaramo bolju atmosferu, da radimo na izgradnji povratka izgubljenog povjerenja, te da šaljemo drugačije poruke. Bivši vojnici koji imaju izravno iskustvo rata i jesu svjedoci tog užasa, isto tako mogu biti i aktivni sudionici izgradnje mira i povjerenja”, rekao je bivši pripadnik ARBiH, sada mirovni aktivist Adnan Hasanbegović.
Nekadašnji pripadnik HVO-a iz Brčkog Ivo Anđelković kazao je kako je nužno da obični ljudi traže pomirenje na temelju istine.
“Treba odati počast svim žrtvama, susresti se s ljudima koji su izgubili svoje najmilije i pokušati potražiti rješenje među ljudima”, izjavio je Anđelković.
Istoga dana kada se dogodio zločin u Ahmićima, u selu Trusina kod Konjica snage Armije BiH ubile su 22 Hrvata, od kojih je najstarija žrtva imala 75 godina. Pred Sudom BiH za taj su zločin na zatvorske kazne osuđena petorica pripadnika takozvane Jedinice za posebne namjene Armije BiH zapovjednika Zulfikara Ališpage, koji je također završio pred sudom. Žrtve Trusine komemorirane su danas prije podne polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća pred spomen obilježjem u selu te misom za ubijene.
Veterani iz regije u organizaciji Centra za nenasilnu akciju do sada su nazočili komemoracijama u BiH u Gornjem Vakufu, kod Zavidovića, Stogu kod Vozuće, Bosanskom Novom, Sanskom Mostu, Sijekovcu kod Bosanskog Broda, Laništima kod Brčkog, Trusini kod Konjica, Stupnom Dolu kod Vareša, u Srbiji u Grdeličkoj klisuri kod Leskovca, Varvarinu kod Kruševca, Aleksincu, te u Hrvatskoj u Pakracu, Varivodama i Gošiću kod Knina.
Mirovna organizacija Centar za nenasilnu akciju, s uredima u Sarajevu i Beogradu, od 2008. godine organizira posjete ratnih veterana iz Hrvatske, Srbije i BiH, bivših pripadnika HV, Armije RBiH, HVO-a, VRS-a i VJ, mjestima stradanja civila i vojnika tijekom posljednjeg rata te službenim komemoracijama stradalima koje organiziraju lokalne i državne vlasti i udruge žrtava.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.