76. godišnjica Bitke za ranjenike na Neretvi: Moramo misliti o budućnosti

N1

Polaganjem cvijeća i spuštanjem karanfila u Neretvu, obilježena je 76. godišnjica Bitke za ranjenike na Neretvi i 74. godišnjica pobjede nad fašizmom. Manifestaciji je prisustovalo nekoliko tisuća antifašista iz BiH i susjednih zemalja. Prisjetili su se palih boraca, ali i vrijednosti antifašizma koje su, kako poručuju i danas jako potrebne.

Meho Kujović imao je 18 godina kada je postao sudionik NOB-a, ali se i danas kao 94-godišnjak jasno sjeća svega. U Jablanicu na godišnjicu Bitke na Neretvi dolazi redovno kako bi odao počast svima koji su dali svoje živote u 4. neprijateljskoj ofenzivi.

“Hoću da se rasplačem, mene želja vuče da vidim ovo mjesto gdje je glavna odluka bila Saveza komunista Jugoslavije, da li će postojati ili ne, mene želja vuče i ja obiđem svako mjesto, jer to je moje srce”, kazao je Meho Kujović, sudionik NOB-a.

Za borce NOB-a ovo je bio poseban doživljaj. Ponovno su bili u svojim svečanim odjelima, baš kao i Ivo Karamatić koji se partizanima pridružio kao 14-godišnjak. Prisjeća se najsretnijeg trenutka u tom vremenu.

“Bio sam najsretniji kad je došlo do oslobođenja, kad smo srušili njemački fašizam i ustaški režim, tad sam bio najsretniji”, kazao je Ivo Karamatić, sudionik NOB-a.

Pjesmom, povicima smrt fašizmu sloboda narodu , kao i polaganjem cvijeća i spuštanjem 76 karanfila u Neretvu okupljeni antifašisti iz raznih krajeva bivše Jugoslavije prisjetili su se onih koji su položili svoje živote, kao i vremena zajedništva. Ovdje su stigli i iz najudaljenijih krajeva sa željom da među mladima probude potrebu za zajedništvom koje je, kako kažu vladalo u doba njihove mladosti.

N1

“Mnogo važnije je da na iskustvima tog žrtvovanja te snage naroda, volje, ideje se nadahnemo za budućnost. Mi danas kad govorimo o 1943. godini moramo misliti o 2043., o budućnosti”, poručio je Sead Đulić, predsjednik SABNOR-a BiH.

“Pošto su mi otac i stric poginuli na Sutjesci imam obavezu ovdje doći. Ovdje se snimao film “Bitka na Neretvi”, i vidim uspomene iz mojih mlađih dana kako je to izgledalo”, kazao je Žarko Gručina iz Ploča.

“To me vrati u naša stara vremena kada smo obilježavali ne samo godišnjicu ovdje u Jablanici, već u čitavoj ex Jugoslaviji, kada su firme i škole organizirale ekskurzije stazama revolucije, kada smo obilazili sve te spomenike i stratišta”, dodala je Fatima Husejnović, članica UO UABNOR-a Vogošća.

Među brojnim delegacijama koje su se došle pokloniti žrtvama iz 1943. godine bio je i član Predsjedništva BiH, Željko Komšić. Poručuje, točka na priču o fašizmu još uvijek nije stavljena.

“Sigurno su i ’45 pobjednici mislili da su stavili točku na tu priču o fašizmu. Toliko godina nakon završetka Drugog svjetskog rata nikako da se riješimo tog fašizma”, istaknuo je Komšić.

Partizanske snage su se 1943. godine pridržavale Titovih riječi dok su u više od dva mjeseca vodili bitku na Neretvi kako bi spasili više od 4.000 ranjenika, spašeno je i više desetina žena i djece izbjeglih od 4. neprijateljske ofenzive.

Tijekom ove bitke srušeno je pet mostova, jedan od njih bio je i željeznički most, koji je bio je ključna građevina tijekom bitke na Neretvi. Srušen je 3. ožujka 1943. godine, kada su srušeni svi mostovi u sklopu Titove ratne taktike. A nakon 28 godina simbol “Bitke na Neretvi” ponovno će povezati obale Jablanice.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.