Misija Organizacija za europsku sigurnost i suradnju (OESS) u BIH upozorila je u ponedjeljak u izvješću kako je broj osuđujućih presuda na Sudu BiH u predmetima ratnih zločina u prošloj godini pao za 39 posto dok su one na entitetskim sudovima neznatno smanjene kritizirajući sporost pravosuđa.
U dokumentu “Upravljanje predmetima ratnih zločina u postupku pred Tužiteljstvom BiH“, koji je predstavljen novinarima se navodi kako je tijekom 2018. pravosuđe u BiH završilo tek 50 postupaka protiv 82 osobe optužene za ratne zločine.
Bruce Berton, šef Misije OESS-a u BiH, smatra kako “broj presuda u predmetima ratnih zločina opada zabrinjavajućom brzinom što otvara pitanje kvalitete istraga i optužnica koje podiže Tužiteljstvo BiH“.
„U izvješću se ističe da Tužiteljstvo BiH ne usmjerava svoje vrijeme i resurse isključivo na istraživanje i procesuiranje najsloženijih predmeta ratnih zločina. To je u suprotnosti s ulogom Tužiteljstva BiH propisanom državnom strategijom za rad na predmetima ratnih zločina, a navedena praksa dovodi do nenamjenskog utroška dragocjenih resursa. Također, u izvješću se naglašava da Tužiteljstvo BiH veoma sporo napreduje u procesuiranju predmeta ratnih zločina s obzirom na resurse kojima raspolaže”, kazao je Berton.
“Ukoliko se nastavi ovakvim tempom rada, Tužiteljstvu BiH trebat će još najmanje 10 godina da okonča predmete ratnih zločina na kojima trenutno radi”, dodao je.
Pozvao je nadležne institucije, prije svega Visoko sudsko i tužiteljsko vijeće (VSTV), Tužiteljstvo BiH i Sud, da pozorno razmotre izvještaj.
„Prošle su 24 godine od oružanog sukoba i vrijeme za postizanje istinske pravde istječe. Žrtve, svjedoci i osumnjičeni umiru. Tužiteljstvo BiH i drugi odgovorni akteri moraju obnoviti svoju posvećenost postizanju pravde za žrtve tako što će odmah poduzeti korake za rješavanje neopravdanih kašnjenja”, upozorio je Berton.
Od 2004., kada je misija OESS-a počela pratiti procesuiranje ratnih zločina u BiH, ukupno su završena 523 postupka sa 779 optuženih. Međutim, prema saznanjima misije, koncem prošle godine bila su 692 neriješena predmeta s 5.052 osumnjičene osobe.
Navedeno je i da je tijekom 2018. misija zabilježila blagi porast broja donesenih prvostupanjskih presuda na 53 što je za četiri više nego 2017.
Broj postupaka koji su u tijeku na kraju 2018. ostao je isti kao i krajem 2017. njih 249. Od tih postupaka, 135 je bilo na suđenju, ponovljenom suđenju ili žalbi.
Kako se dalje navodi u Izvješću OESS glavna prepreka u procesuiranju je nedostupnost optuženih sudovima, najčešće zato što se nalaze u drugim zemljama i ne mogu biti izručeni po zakonu. Misija navodi da je od ukupno 72 postupka koji su u tijeku 79 optuženih nedostupno nadležnim sudovima u BiH.
Komentirajući izvješće posebni predstavnik EU u BiH Lars-Gunnar Wigemark je podsjetio kako je Europska komisija izdvojila 14 milijuna eura kao potporu za procesuiranje ratnih zločina u BiH.
“Moguće je da su postojale otežane okolnosti u procesuiranju u predmetima ratnih zločina na državnoj razini. Prije svega, mislim na činjenicu da dulji period nije bio imenovan glavni tužitelj i da je bilo određenih nedostataka u radu zbog toga. Pozdravljamo nedavno imenovanje glavne tužiteljice kao osobe koja je i radila na predmetima ratnih zločina”, rekao je Wigemark.
Glavna tužiteljica Gordana Tadić kazala je da državno tužiteljstvo izuzetno dobro surađuje s Misijom OESS-a i svim drugim međunarodnim organizacijama koje se bave procesuiranjem ratnih zločina, navodeći da još nije pročitala izvješće.
“Jedna od stvari u kojoj se nismo zajedno našli s Misijom OESS-a je upravljanje predmetima o kojima se govori u izvješću. Misija OESS-a je tražila da mi prebacimo 150 predmeta na županijska ili okružna tužiteljstva i Tužiteljstvo Distrikta Brčko, međutim, toliko predmeta se nije moglo prebaciti jer nova državna strategija za rad na predmetima ratnih zločina nije usvojena, kao ni novi kriteriji”, rekla je za BiH medije Tadić.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.