Dvije trećine građana Crne Gore, njih 66,4 posto, podržava pristupanje te države Europskoj uniji, dok se članstvu u EU protivi njih 26,7 posto, pokazuju podaci istraživanja koje je naručila Delegacija EU u Crnoj Gori, a koji su objavljeni u srijedu.
Kao najveće prepreke na crnogorskom putu ka članstvu u EU anketirani građani Crne Gore vide kriminal i korupciju.
„Ispitanici su, na pitanje o tome koji su najveći problemi u državi, ocijenili da je to nezaposlenost i manjak radnih mjesta, a potom korupcija i organizirani kriminal. Kriminal i korupciju anketirani građani vide i kao najveće prepreke na putu Crne Gore ka EU“, priopćila je predstavljajući istraživanje Olivera Komar iz agencije De Facto Consultancy, koja je provela istraživanje na reprezentativnom uzorku od 1014 ispitanika.
Rezultati su pokazali da bi čak više od tri četvrtine građana Crne Gore, njih 76,2 posto, na eventualnom referendumu podržalo ulazak Crne Gore u EU, dok je 20 posto anketiranih kazalo da bi glasalo protiv.
„Građani Crne Gore, njih 53,3 posto smatra da će se Crna Gora pridružiti EU do 2025. godine, a 10,4 posto smatra da Crna Gora nikad neće biti članica EU“, priopćila je Komar ističući da je za 28,8 posto ispitanika prva asocijacija na EU “bolja budućnost i poboljšanje života i životnog standarda”.
Šef Delegacije EU u Crnoj Gori, Estonac Aivo Orav, poručio je nakon predstavljanja istraživanja crnogorskim političarima da su među ispitanicima i glasači političkih stranaka, što šalje poruku i strankama da je „politički dijalog potreban za samu državu, ali i za EU integracije”.
Crna Gora je od svih zemalja Zapadnog Balkana najviše napredovala u pregovorima s EU. Otvorila je 32 od ukupno 33 pregovaračka poglavlja, ostalo je neotvoreno pregovaračko poglavlje 8. posvećeno konkurenciji. Ipak, kako dulje od godinu nije došlo do njegovog otvaranja, dio kritički nastrojenih medija i nevladin sektor u Crnoj Gori tvrdi da je Europa pokrenula „tihu klauzulu balansa“, odnosno zaustavila pregovore jer u posljednjem izvještaju o napretku Crne Gore nije utvrđen dovoljan napredak na polju vladavine prava, dok su medijske slobode nazadovale.
Te konstatacije nikada nisu službeno potvrđene iz Bruxellesa.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.