Vučić odlučio da Srbija ide na izvanredne izbore

Regija 17. sij 201611:26 > 11:28
Tanjug

Premijer Srbije Aleksandar Vučić priopćio je na sjednici Glavnog odbora Srpske napredne stranke da je odlučio da Srbija ide na izvanredne parlamentarne izbore.

Iako je prethodno bilo najavljeno da će Vučić od Glavnog odbora SNS-a zatražiti odobrenje da u periodu i prije Skupštine stranke ima pravo donijeti odluku o raspisivanju izvanrednih parlamentarnih izbora, lider naprednjaka priopćio je da je već odlučio da izvanredni parlamentarni izbori budu održani, jer je Vladi potrebna puna stabilnost i pun četvorogodišnji mandat, nakon kojeg “više neće biti povratka” na staro.

U obraćanju članovima Glavnog odbora SNS-a, Vučić je rekao da je potreban pun mandat da se donesu teške odluke i da se država, kroz temeljno provođenje reformi do 2020. godine nađe pred vratima Europske unije.

“Zato je moja odluka, a ne poziv, da se danas izjašnjavamo da idemo na izbore. U pobjedu za budućnost Srbije”, rekao je Vučić.

On je rekao da je Srbija od kako je SNS preuzela vlast u stanju latentnog društvenog sukoba, i nailazi na ogroman otpor upravo zato što je, kako ja naveo, nastojala razbiti blok koji su činili tajknuni, političari i kriminalci, kojima nije bilo u interesu da Srbija napreduje i da se bilo šta mijenja. Govoreći o sebi, on je rekao da mu se mnogi smiju kad kaže da radi bez odmora, a ne mogu dokazati da nije tako.

“Hoću da uz mene ne stoje oni koji pričaju isto što i ja pričam, a rade ono što su radili oni prije mene. Hoću se zahvaliti i mangupima u našim redovima”, rekao je Vučić i najavio da će ga u izbornoj kampanji biti manje nego ikada.

Vučić je ocijenio da je Srbija danas stabilna i politički i ekonomski, i da je uspjela izaći iz recesije. Lider naprednjaka je predložio i odgađanje Skupštine SNS-a za 21. svibnja poslije održavanja izbora na svim nivoima, kako bi u slučaju izbornog neuspjeha, mogao snositi odgovornost pred strankom.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.

Analitičari: Prijevremeni izbori u Srbiji očekivani, Vučićevi razlozi neuvjerljivi

Odluka o projevremenim izborima u Srbiji nije neočekivana, a prve ocjene analitičara su da nije logična niti su argumenti srbijanskog premijera Aleksandra Vučića uvjerljivi jer njegova vlada ima vrlo stabilnu potporu u parlamentu kojom može voditi državu i neometano donositi zakone.

“Vlada ima stabilnu većinu u parlamentu, gotovo apsolutnu, i može izglasati zakon kakav želi. Također, (vladajuća) koalicija funkcionira, koalicijski partneri ne otkazuju poslušnost, niti postoje neki veći nemiri na ulici ni u društvu”, rekao je politički analitičar i urednik internetskog portala Nova srpska politička misao Đorđe Vukadinović.

Vukadinovića istodobno brine ozračje u kojem će proteći kampanja i izbori, jer smatra da bi upravo to moglo “stvoriti tenzije u dršutvu”, a oporbi predviđa bolje rezultate nego u 2014., ali ne i dovoljno dobre da ugroze dominaciju Vučićeve Srpske napredne stranke.

Ozbiljnije promjene ne očekuje ni politički direktor Centra za slobodne izbore i demokraciju (CESID) Đorđe Vuković, koji kaže kako bi bili potrebni “ozbiljni tektonski poremećaji da SNS izgubi dominantnu poziciju koju ima ili da se izgubi vladajuća većina SNS-SPS”.

“Trebalo bi se dogoditi veliko čudo da se promijeni vladajuća politička struktura”, citiraju beogradski mediji ocjenu političkog direktora CESID-a.

Njegova je ocjena da izvanrednim izborima, koji će biti održani istodobno kad i lokalni i pokrajinski, Vučić želi dodatno ojačati svoju stranku jer su na lokalnoj razini Vučićevi naprednjaci znatno ispod stupnja popularnosti svojega čelnika i premijera Srbije, za kojeg vjeruje da će biti nositelj jedinstvene liste SNS-a za sve izbore.

Među Vučićevim političkim protivnicima odluka o raspisivanju izvanrednih izbora prihvaćena je bez velikih iznenađenja i “kao dobra vijest” te prilika da se profilira moderna Srbija ili, pak, odmjere snage između pristalica proeuropske i proruske opcije. Vođa oporbene Demokratske stranke (DS) Bojan Pajtić drži da je “dobra vijest za Srbiju” odluka Aleksandra Vučića da, kako je rekao, “podnese ostavku na mjesto premijera Srbije”.

“Izvanredni parlamentarni izbori pokazat će i Aleksandru Vučiću i njegovom režimu da građani neće šutjeti dok im se smanjuju plaće, otimaju mirovine, povećavaju porezi i cijene te da neće mirno gledati kako se samo oni na vlasti bogate”, rekao je Pajtić.

Vođa Liberalno-demokratske partije (LDP) Čedomir Jovanović ocijenio je da se u Srbiji prije izbora neophodno trebaju okupiti sve demokratske, građanske, europske stranke, organizacija i ljudi koji dijele te vrijednosti.

“Politički imperativ pred nama je stvaranje saveza koji bi artikulirao interese europske Srbije, upristojio politički život zemlje, vratio u politiku najbolji dio društva i predstavljao protutežu svemu što zemlju vuče u propast definiranu primitivizmom i nekompetencijom”, rekao je Jovanović.

Nekadašnji Vučićev stranački vođa, vođa Srpske radikalne stranke i haški optuženik Vojislav Šešelj ocijenio je odluku o prijevremenim izborima kao “jedinu ispravnu i jedinu moguću u ovako teškoj situaciji” i poručio kako će predstojeći izbori biti “svojevrsni referendum” između “prozapadne i proistočne opcije”, te “obračun naprednjaka i radikala”.

“Smatram da će izbori biti svojevrsni referendum. Da će se narod opredjeljivati između pobornika EU, a to su Aleksandar Vučić i naprednjačka stranka, i SRS, koji je kategorički protiv ulaska u EU i za integracije sa Rusijom”, rekao je Šešelj.

Procedura

Procedura nakon odluke vladajuće stranke o prijevremenim parlamentarnim izborima predviđa da premijer Vučić uputi obrazložen prijedlog za raspuštanje parlamenta ili da podnese ostavku, čime bi se stvorili uvjeti da predsjednik Republike Tomislav Nikolić raspiše izbore. U političkim krugovima gotovo nitko ne vjeruje da bi Vučić mogao posegnuti za formalnom ostavkom pa se očekuje prijedlog za raspuštanje parlamenta.

Predstojeći izbori bit će 11. po redu od uvođenja višestranačkog političkog sustava, Istodobno, bit će to treći parlamentarni izbori za nešto manje od četiri godine, ujedno i osmi prijevremeni od 1990., odnosno peti prijevremeni od demokratskih promjena i svrgavanja režima Slobodana Miloševića listopada 2000. godine..

“Kod nas su izvanredni izbori postali – redovni. Za 26 godina demokracije imali smo samo dva redovita ciklusa, što govori u prilog tome da su nama izvanredne situacije postale redovne”“, ocijenio je politički direktor Centra za slobodne izbore i demokraciju Đorđe Vuković.

Birače u Srbiji ovog proljeća, najvjerojatnije u travnju, očekuju i pokrajinski i lokalni izbori pa će izborni ciklus neznatno više opteretiti državni proračun. Izbore za pokrajinski parlament raspisuje predsjednik Skupštine Vojvodine, a lokalne izbore predsjednik Skupštine Srbije. Prema Zakonu o izboru zastupnika u državnom parlamentu, od dana raspisivanja do dana održavanja izbora ne može proteći manje od 45 niti više od 60 dana.