Dejan Jović, politolog i profesor na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu gostovao je u Newsroomu gdje je s Ankom Bilić Keserović komentirao izbore u Srbiji.
Drugi su ovo izbori u manje od dvije godine. Većina analitičara tvrdi da su nepotrebni te da za aktualnog predsjednika Aleksandra Vučića predstavljaju veći rizik nego potencijalnu dobit.
“Ovi izbori su odgovor na prosvjede opozicije koji su se pojavili u svibnju nakon tragičnog ubojstva u OŠ Vladislav Ribnikar. Izgledalo je kao da se stvorilo veće nezadovoljstvo. On kaže da je to pokušaj politizacije tragedije, ali tu se očigledno nije radilo samo o tome već o pitanju zašto i kako se tako nešto može dogoditi i zašto se u Srbiji događa nasilje. Ono se vidi i u istiskivanju opozicije i onemogućavanju istoj da na televizijama s nacionalnom frenkvencijom predstavi svoj program”, smatra Jović.
Jović smatra da Vučić na taj način podriva institucije, održavajući ih u stalnoj neizvjesnosti te iskorištava razdoblja bez parlamenta i vlade kako bi sam postao epicentar političkih odluka.
Opozicija
Upitan kako opozicija može doći do izražaja u Srbiji te ima li ista šanse, Jović odgovara: “Opozicija postoji i ima medije gdje može nastupati, ali ti mediji nisu toliko rašireni na cijelu državu i uglavnom su to televizije s ograničenim dometom koje nemaju nacionalnu frekvenciju.”
“Kada je netko na vlasti već 12 godina, opozicija je neiskusna i teško je ljudima povjerovati jer ih nisu vidjeli kako upravljaju. Teško je povjerovati da bi oni bili spremni preuzeti odgovornost”, objasnio je Jović dodajući: “Tragedija jednostranačkih sustava je ta što nužno slijedi razdoblje nesigurnosti. Vučić ipak nije Milošević, a opozicija ipak nema Koštunicu, koji je nekad bio faktor koji je mogao pobijediti Miloševića na izborima.”
“Nema jake, centralne ličnosti opozicije”, smatra profesor.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare