Predsjednik Glavnog vijeća HNS-a BiH Božo Ljubić ocijenio je u pismu dužnosnicima SAD-a i EU-a da je kulminacija krize u BiH rezultat sukoba srpskog separatizma i bošnjačkog unitarizma što prijeti podjelom zemlje, a stabilizaciju prilika vidi u izmjeni izbornoga zakona i očuvanju konstitutivnih naroda.
Opsežno pismo napisano je na hrvatskom i engleskom jeziku a predstavlja temeljitu analizu stanja u zemlji, uloge različitih nacionalnih politika i međunarodne zajednice, s prijedlogom kako izaći iz dugoročne krize i stabilizirati sadašnju krizu.
“BiH, kao duboko podijeljeno postkonfliktno društvo i višenacionalna država, može biti stabilna, funkcionalna i prosperitetna država samo kao konsocijacijska demokracija, utemeljena na ravnopravnom suodlučivanju njezinih triju naroda o zajedničkim državnim te na autonomnom odlučivanju o vlastitim nacionalnim interesima. Kao prvi korak u tom smjeru nužno je usvojiti izmjene Izbornog zakona BiH koje će omogućiti jednako pravo svakom od triju konstitutivnih naroda da izabere svoje legitimne političke predstavnike u institucije koje su Ustavom BiH predviđene za takvu vrstu zastupanja te istodobno omogućiti svim građanima kandidirati se na sve dužnosti neovisno o njihovoj osobnoj nacionalnoj ili bilo kojoj drugoj društvenoj (ne)pripadnosti”, napisao je Ljubić. Pismo je upućeno američkom državnom tajniku Antonyju Blinkenu, potpredsjedniku Europske komisije i visokom predstavniku za vanjsku i sigurnosnu politiku Josephu Borellu, posebnim izaslanicima SAD-a za zapadni Balkan i ustavnu reformu Gabrielu Escobaru i Matthewu Palmeru, direktorici za Europu i Aziju u Službi za vanjske poslove EU-a Angelini Eichhorst, visokom predstavniku u BiH Christianu Schmidtu, voditelju misije EU u BiH Johannu Sattleru, američkom veleposlaniku u BiH Ericu Gordonu Nelsonu i nizu drugih dužnosnika.
U BiH se uz posredovanje SAD-a i EU pokušava izmijeniti izborni zakon kako bi se relaksirali odnosi Bošnjaka i Hrvata koji su u više navrata bili preglasani, a vlasti Republike Srpske pokušavaju oduzeti nadležnosti države BiH.
Ljubić je naveo kako je u BiH na djelu najteža kriza od Daytona, no istodobno je za takvo što optužio srpske secesionističke politike, koje posljednjih mjeseci najavljuju odvajanje od državnih institucija, ali i unitarističke “probosanske” koje upućuju prijetnje oružjem i ratom te ustrajno pokušavaju zatrti Hrvate, a zatim i Srbe.
Ljubić posebno ističe kako se narušavanjem Daytonskog mirovnog sporazuma, koji je osigurao ravnotežu između manje brojnih Hrvata i Bošnjaka, te uzurpiranjem mjesta hrvatskog člana tročlanog Predsjedništva BiH (slučaj “Željko Komšić”) i dva puta izvršne vlasti u FBiH pojačalo zahtjeve srpske strane. “Svako narušavanje ‘ravnoteže institucionalne i političke moći’ između konstitutivnih naroda uspostavljene Daytonskim mirovnim sporazumom vodi BiH u sve dublje podjele i veću nestabilnost”, upozorava predsjednik Glavnog vijeća Hrvatskog narodnog sabora BiH.
Ako se takve suprotstavljene politike unitarizma i separatizma ne zaustave, po Ljubiću, slijedi radikalizacija stanja.
“Ako se ne pronađe ‘srednje rješenje’, međusobno sukobljavanje unitarističkih i separatističkih narativa i politika moglo bi dovesti do ‘ciprizacije’, a u izrazito nepovoljnim geopolitičkim okolnostima i do ‘sirizacije’ BiH”, dodao je. Po njegovim riječima jedino hrvatska politika zagovara upravo srednji put. Podsjetio je kako je upravo na zasjedanju ZAVNOBiH-a istaknuto da je BiH zemlja triju naroda – Hrvata, Bošnjaka i Srba te građana, a što je potvrđeno u Daytonu.
“Usudim se izreći mišljenje kako bi za BiH, kao i njezina tri konstitutivna naroda te sve građane bilo bolje da je temeljno načelo Daytonskog mirovnog sporazuma i Ustava BiH – načelo konstitutivnosti i međusobne jednakopravnosti Bošnjaka, Hrvata i Srba dosljedno provedeno i operacionalizirano kroz tri entiteta za tri konstitutivna naroda”, naveo je. Usprotivio se poništavanjem ravnopravnosti konstitutivnih naroda u BiH dodajući kako bi na taj način bili ugroženi mir i opstojnost BiH.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!