Devedesetogodišnjak novi predsjednik Tunisa?

Svijet 21. stu 201408:03 > 08:08
Reuters/Anis Mili

Možda će djelovati neobično da je devedesetogodišnji političar, koji je jednom izjavio da će se kandidirati za predsjednika "bude li još živ", najizgledniji kandidat za novog predsjednika države čija je mladež pokrenula Arapsko proljeće.

Međutim, Bedži Said Sebsi prvi je favorit predsjedničkih izbora u Tunisu koji će se održati ove nedjelje, tri dana prije njegova 88. rođendana, piše Financial Times. Njegova stranka Nida Tunis prošli je mjesec pobijedila na općim izborima osvojivši 39 posto zastupničkih mjesta u parlamentu.

Sebsi je jedan od 25 predsjedničkih kandidata, a njegovi ga pobornici smatraju vjerodostojnom svjetovnom preprekom islamistima iz stranke Enahda. Sebsijeva stranka, labav savez pripadnika stare garde, liberala i sindikalaca, osnovana je upravo kako bi se suprotstavila islamistima, koje su birači na listopadskim izborima kaznili za gospodarsko nazadovanje Tunisa i ležeran odnos prema vjerskim ekstremistima za vrijeme njihove vlasti.

“Tuniški politički eksperiment nam je donio propast”, rekla je Lamija, pripadnica tuniške srednje klase, kad je prošli mjesec glasala za Sebsijevu stranku. “On ima dugogodišnje iskustvo u vlasti. Mi želimo da naša zemlja uspije. Ne želimo Enahdu, Tunis je moderna zemlja”, rekla je.

Drugima je upravo Sebsijevo “iskustvo” najveći problem. On je tijekom svoje prve političke karijere, od 1963. do 1991. godine, bio jedan od stupova jednostranačkog režima, služeći mu, među ostalim, i kao ministar unutarnjih poslova. Strahuju da bi Sebsijev povratak mogao biti i povratak autoritarne, represivne prošlosti i prijetnja krhkoj tuniškoj demokraciji.

“Osobno mislim da je mogućnost da Nida Tunis preuzme kontrolu i nad parlamentom i predsjedništvom jako zabrinjavajuća. To bi bio stari režim s novim licem”, tvrdi Sajed Ferdžani, jedan od čelnika Enahde.

Enahda, koja je i dalje velika snaga u parlamentu, neće imati svog predsjedničkog kandidata niti podržati bilo kojeg od postojećih. Ferdžani kaže da tako žele izbjeći polarizaciju zemlje.

Jedan od kandidata će biti i Monsef Marzuki, prijelazni predsjednik države. Mnogi vjeruju da će kao dugogodišnji oporbenjak i veteran borbe za ljudska prava, privući islamiste koji ga vide kao branu povratku starog režima.

Sebsi, pak, uvjerava birače da se to neće dogoditi. “Neće biti jednostranačke vlasti, nećemo nikoga isključiti”, poručio je.