Evakuacija Džungle: Migranti označeni bojom, djeca bedževima

Svijet 24. lis 201608:09 > 12:35
Tanjug/AP

Migranti su u ponedjeljak počeli pristizati na mjesto okupljanja koje su odredile vlasti za evakuaciju Džungle u Calaisu, kampa s tisućama migranata na sjeveru Francuske.

 Žene i muškarci došli su s kovčezima i naprtnjačama pred hangar koji služi kao glavni stožer operacije u okviru koje bi 6 do 8 tisuća migranata trebalo biti upućeno autobusima prema prihvatnim centrima raspoređenima na čitavom francuskom teritoriju. Red od šezdesetak osoba već se protezao ispred još zatvorena prolaza do glavnog stožera.

Vlada cijelu operaciju prikazuje kao “humanitarnu”. Njome bi se trebalo zatvoriti najveće sklepano naselje u Francuskoj, nastalo prije 18 mjeseci, koje su nastanjivali migranti većinom iz Afganistana, Sudana i Eritreje, sa snom da će prijeći kanal La Manche i domoći se V. Britanije.

Migranti označeni posebnim bojama

Migrante su počeli označavati narukvicama u različitim bojama. Djece nigdje na fotografijama nema, jer im je policija podijelila bedževe na kojima stoji da je zabranjeno fotografiranje. Iako se na ovaj način štiti dostojanstvo djece, upitno je zašto je baš danas prvi put primijenjena ova praksa. Službenog objašnjenja još uvijek nema. Nešto nakon 12 sati zatvorene su registracije za djecu, a onoj djeci koja su došla bez pratnje rečeno je da dođu sutra.

Podatak organizacije Help Refugees kaže da je u Calaisu trenutno 8143 registrirana migranta. Nevladine organizacije kazale su da otprilike 2000 izbjeglica odbija napustiti kamp, a njihova je budućnost neizvjesna.

Diljem Francuske najavljeni su prosvjedi protiv zatvaranja kampa u Calaisu. Danas se očekuju prosvjedi u Parizu, Nantesu, Rennesu, Toulouseu, Brestu i Chateaubriantu, a očekuju se i u drugim gradovima.

Tanjug/AP
Tanjug/AP
Tanjug/AP
Tanjug/AP
Tanjug/AP
Tanjug/AP
Tanjug/AP
Tanjug/AP
Tanjug/AP
Tanjug/AP
Tanjug/AP
Tanjug/AP
Tanjug/AP
Tanjug/AP
Tanjug/AP
Tanjug/AP

Calais – kamen spoticanja između Pariza i Londona

Kamp u Calaisu postao je kamen spoticanja u raspravi oko imigracije te izazivao napetosti između Pariza i Londona. Krajem rujna francuska vlada najavila je njegovo raspuštanje. Oko 1250 policajaca i žandara mobilizirano je kako bi osigurali bezbolno odvijanje operacije.

Muškarci, žene i djeca strpljivo su mjesecima čekali u blatnom naselju na prelazak kanala. U nedjelju uoči početka operacije zatvaranja Džungle francuski službenici dijelili su im informativne letke pozivajući ih da odustanu od sna da se domognu britanskog kopna. “Još uvijek trebamo ljude uvjeriti da prihvate smještaj i odustanu od britanskog sna. To je najteži dio”, kaže Didier Leschi koji vodi francuski ured za imigraciju za AFP.

“Morat će nas nasilu otjerati. Želimo u Britaniju”, kaže Afganistanac Karhazi. Sirijski migrant koji nije želio otkriti svoj identitet kaže kako su pred zoru mnogi otišli iz Džungle kako bi izbjegli premještaj u druge dijelove Francuske. 

To je učinio i on i podigao je šator desetak kilometara dalje. “Bio sam u Džungli 13 mjeseci i naučio sam da ne treba vjerovati vlastima. Uvijek kažu jedno a učine drugo. Pa sam prošle noći otišao i postavio šator na drugom mjestu”, kaže on. Francuske vlasti nadaju se da će zatvoriti Džunglu za tjedan dana. Do srijede bi svi stanovnici trebali biti evakuirani, a već u utorak počinju prva rušenja nastamba.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.