Sjeverna Irska oplakuje smrt mirotvorca McGuinnessa

Svijet 21. ožu 201715:08 > 15:11
PAUL HACKETT / REUTERS

Smrt Martina McGuinnessa, bivšeg zapovjednika IRA-e koji je položio oružje kako bi postao jedan od tvoraca sjevernoirskog mirovnog sporazuma, ožalostila je i njegove saveznike i bivše neprijatelje.

Iako je bio lice IRA-e tijekom najgorih razdoblja vjerskog i političkog krvoprolića u Sjevernoj Irskoj, McGuinness je prigrlio svoje neprijatelje i zaslužio poštovanje diljem Britanije i Irske za sklapanje mirovnog sporazuma 1998. koji je omogućio da se Sjeverna Irska polako vrati u normalu.

“Iako neću zaboraviti kakvim se putem kretao u mladosti, Martin McGuinness je imao vitalnu ulogu u tome što se republikanski pokret odrekao nasilja”, rekla je britanska premijerka Theresa May.

“Dao je povijesni doprinos sjevernoirskom putovanju do mira”, rekla je.

Irskoj Republikanskoj Armiji pridružio se kao 20-godišnjak u svom rodnom Derryju, rekavši da to čini za zajednicu kojoj su uskraćena temeljna ljudska prava. Brzo je napredovao i postao jedan od njezinih zapovjednika. Godine 1973. proveo je šest mjeseci u irskom zatvoru jer je zaustavljen u automobilu punom eksploziva i streljiva.

“Martin McGuinness nije išao u rat. Odazvao se pozivu svojih ulica, svoga grada, svoje zajednice. Bio je velik čovjek i nedostajat će nam”, rekao je republikanski lider Gerry Adams.

Zajedno s Adamsom bio je pokretačka snaga političkog krila IRA-e Sinn Feinna i jedan od najzaslužnijih za politički uspon stranke.

Bio je glavni republikanski pregovarač u razgovorima koji su rezultirali Sporazumom na Veliki petak 1998. godine.

“Imao je iskonsku vjerodostojnost republikanskog vođe i bivšeg zapovjednika IRA-e.. da republikance izvede iz prošlosti terora i užasa i uvede u demokratsku budućnost”, rekao je bivši britanski ministar za Sjevernu Irsku Peter Hain.

Počast mu je odao i bivši premijer Tony Blair.

“Odrastao sam gledajući i slušajući o borcu IRA-e Martinu McGuinnessu. Upoznao sam Martina McGuinnessa koji je položio oružje kako bi stvorio mir”, rekao je Blair u čijem je mandatu sklopljen sjevernoirski mirovni sporazum.

“Ima onih koji ne mogu zaboraviti gorko nasljeđe rata. Za one koji su izgubili svoje voljene, to je potpuno razumljivo. Ali mi, koji smo napokon mogli donijeti mir u Sjevernu Irsku, mi znamo da bez Martinova vodstva i hrabrosti to ne bismo mogli”, dodao je Blair.

Završna slika sjevernoirskog mirovnog procesa bilo je povijesno rukovanje Martina McGuinnessa i kraljice Elizabete II. prije pet godina.

Ima i onih koji McGuinnessu ne mogu oprostiti. Bivši britanski ministar Norman Tebbit, kojem je supruga teško ranjena u eksploziji koju je 1984. podmetnula IRA, rekao je da je svijet bez McGuinnessa, kojeg je nazvao kukavicom koja se predstavljala kao mirotvorac”, “ljepše mjesto”.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.