Macron kani drastično smanjiti broj ljudi u parlamentu

Svijet 03. srp 201719:59 > 20:02
REUTERS/Lionel Bonaventure

Francuski predsjednik Emmanuel Macron predstavio je prioritete svog petogodišnjeg mandata obećavši "duboke promjene", uključujući smanjenje broja zastupnika za trećinu, u svečanu govoru na zajedničkoj sjednici donjeg i gornjeg doma francuskog parlamenta održanoj u ponedjeljak u kraljevskom dvorcu Versaillesu.

“Moramo provesti pravu revoluciju”, poručio je Macron i obećao da će vratiti dostojanstvo Francuskoj.

Reforma institucija, jačanje borbe protiv terorizma, reforma zakona o azilu, “pakt” za decentralizaciju, “buđenje želje za Europom” neka su od njegovih glavnih obećanja za idućih pet godina.

Macron je predložio smanjenje broja zastupnika i senatora za trećinu (danas ih je 577 odnosno 348). Želi također izmijeniti izborni sustav uvodeći “dozu proporcionalnosti” kako bi “sve opcije bile pravedno zastupljene.”

“Manje brojan, ali snažniji parlament… parlament je koji bolje radi”, rekao je, zauzimajući se za “djelovanje” i “efikasnost” na svim razinama vlasti.

Reformu institucija namjerava dovršiti u roku od godine dana, ako bude potrebno i putem referenduma.

U svjetlu jačanja skepticizma prema Europi, želi se “vratiti originalnoj europskoj ideji”. “Desetljeće koje upravo završava bilo je za Europu okrutno. Rješavali smo krize, ali smo izgubili smjer”, rekao je.

Macron je također potvrdio da će izvanredno stanje u zemlji, uvedeno nakon terorističkih napada 13. studenoga 2015., na jesen biti ukinuto.

Borba protiv islamističkog terorizma, koji je u Francuskoj odnio 230 života od 2015., ne može značiti dokidanje sloboda, kazao je, obećavši da će se nove mjere za borbu protiv terorizma, predviđene nakon ukidanja izvanrednog stanja, provoditi pod sudskim nadzorom.

Nove mjere “moraju biti usmjerene isključivo protiv terorista i isključivati sve druge francuske građane”, rekao je.

Macron je treći francuski predsjednik koji se zastupnicima obratio u Versaillesu. Francois Hollande to je učinio tri dana nakon napada 13. studenoga 2015., a Nicolas Sarkozy u lipnju 2009.

Zajedničku sjednicu parlamenta bojkotirali su zastupnici radikalno lijeve Nepokorene Francuske i komunisti, kritizirajući je kao “monarhističku”.

Zastupnike oba doma parlamenta saziva se obično samo u vrijeme nacionalnih kriza, no Macron ovakve govore planira držati svake godine, umjesto tradicionalnog televizijskog intervjua 14. srpnja na Dan pada Bastille.

Macron je govor održao dan prije nego što će njegov premijer Edouard Philippe iznijeti program vlade u parlamentu.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.