Gost Novog dana bio je analitičar portala obris.org Igor Tabak, koji je komentirao događanja oko Sirije.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron rekao je u nedjelju da je uvjerio američkog kolegu Donalda Trumpa, koji je želio povući američke snage iz Sirije, da ih tamo zadrži.
Mnoge bi zemlje koje se drže na rubu sukoba htjele da SAD uskoči puno snagom. Velika Britanija je oduvijek zemlja posebnog odnosa sa SAD-om, a s Trumpom ima iznimno loš odnos i Macron to pokušava iskoristiti i biti osoba od povjerenja. Pitanje je koliko stoji to da je on potaknuo i dao neke ideje. Trump ideje mijenja i govori se da krajnji stav ovisi o tome s kim se zadnje razgovaralo. Vrlo često SAD vrluda u zadnje vrijeme, puno je tu nesigurnosti i to je velik problem za partnere.
Kakva je bila hrvatska reakcija, ona se postavila kao saveznica?
To nije ništa novo, još se 2011. jasno stavila na stranu opore, kakva god ta oporba bila, kasnije se pokazalo da je tu oporbu nemoguće ujediniti. RH se našla u nezgodnoj situaciji da podupire stranu koja gubi posljednjih godina. MI izgleda igramo s velikim saveznicima i tu su zemlje s kojima želimo biti bliski i otud velika podrška koaliciji.
Je li kriza završena ili su moguće daljnje eskalacije?
Prijetnja da će ne samo rušiti projektile, nego i sredstva – gađati – saveznički brodovi i avioni, to je ono što bi dovelo do direktnog sukoba velikih sila, to bi mogao biti okidač. Međutim, počelo se reterirati i naglo spuštati loptu nakon prvih teških riječi. Sirija je u žestokom građanskom ratu u kojem režim napreduje uz pomoć saveznika i polako se može smatrati pobjednikom rata. Nekoliko udara krstarećih projektila ne mijenjaju strateški situaciju, a da bi do nje došlo teško je izbjeći sukobe s vojskom, a i Turska ima tu svoje snaje i bez nekog ozbiljnog širenja na susjedne države ne bi bilo te globalne eskalacije koja je malo vjerojatna.
Je li tu bilo testiranja vojne moći Sirije koju je dobila od Irana i Rusije?
Teško je reći, vodi se propagandni, informacijski, rat. … Po stupnju uništenja vidi se da je dosta toga pogođeno
Djelovala je obrana samo sirijska ili?
Glavnina je raspoređena u ruskim lukama obrana – baze i zračne luke koje su uspostavili od 2015. naovamo, na brodovima i to je ono što nije djelovalo, izgleda da je djelovala sirijska obrana.
Stoji li teza da je napad bio dogovoren i da Rusija je znala i nije reagirala?
Uvjetno rečeno, s jedne strane ne – Amerikanci tvrde ne, no već godinama – budući da SAD, Ruska federacija i niz drugih aktivno lete i ratuju na tom području, postoje razrađeni mehanizmi – dekonflikcija – kojima se na dnevnoj bazi otprilike usklađuju djelovanja, otprilike se kaže što namjeravaju da ne bi došlo do sukoba nehotice. … Temeljem takvih posrednih upozorenja može se naslutiti tko kad gdje i otkud vjerojatno što kani.
Počela je istraga – hoće li dati rezultata?
Teško, do napada je došlo u naselju opkoljenom uslijed dugotrajnih završnih borbi, dan kasnije je palo u ruke Damaska, na bojištu je to, ondje je bilo razaranja i kontaminiran je dokazni materijal. Već je bilo upotrebe kemijskog oružja, utvrđeno je to, ne bi bilo prvi put, ali idući korak bi bio da se pripiše odgovornost određenoj strani, ali ako se ne varam – tek su u subotu došli i počeli su danas raditi inspektori, tek tu ćemo možda dobiti nekakve dokazen materijale, dosad se često radilo analizom snimki i rekla-kazala.
Cijeli razgovor pogledajte u videu
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.