Jordanski premijer podnio ostavku nakon prosvjeda

Svijet 04. lip 201814:16 > 14:19
YOUSEF ALLAN / Jordanian Royal Palace / AFP

Hani Mulki podnio je ostavku na dužnost jordanskog premijera na sastanku s kraljem Abdulahom u ponedjeljak u potezu čija je svrha smiriti gnjev naroda zbog ekonomske politike koja je izazvala najveće prosvjede u zadnjih nekoliko godina, a novi premijer će biti bivši ekonomist Svjetske banke Omar al-Razaz, navode službeni izvori.

Tisuće Jordanaca prosvjedovale su u nedjelju, četvrtu noć zaredom, protiv rasta cijena i povećanja poreza u sklopu reforma na koje se vlada obvezala sporazumom s Međunarodnom monetarnom fondom (MMF) u zamjenu za zajam.

Šef policije Fadel al-Hamoud rekao je da su snage sigurnosti uhitile 60 ljudi zbog kršenja zakona tijekom prosvjeda te da su 42 pripadnika snaga ozlijeđena, ali da su prosvjedi ostali pod kontrolom.

“Budite uvjereni, Jordan je sigurna zemlja i stvari su pod kontrolom”, rekao je šef žandarmerije Husein Havatmeh.

Bijes većine Jordanaca zbog vladine politike, koju podržava MMF, narastao je nakon drastičnog povećanja poreza na promet ranije ove godine i ukidanja subvencija za kruh, glavne stavke za pomoć siromašnima.

Na svim prosvjedima tražila se smjena Mulkija, a politički izvori su rekli da je kralj Abdulah naredio premijeru da u ponedjeljak dođe u njegovu palaču.

“Vlada nas je osiromašila… ostavili su nas bez novca u džepovima”, vikali su ljutiti prosvjednici.

Mulki je u subotu odbio odustati od porezne reforme zbog koje su izbili najveći prosvjedi u zadnjih pet godina u kraljevstvu od osam milijuna ljudi, koje je prihvatilo stotine tisuća izbjeglica iz Sirije.

Mulki, političar blizak poslovnim krugovima, imenovan je premijerom u svibnju 2016. godine sa zadatkom oživljavanja tromog jordanskog gospodarstva pogođenog regionalnim previranjima.

Nakon Mulkijeve ostavke kralj Abdulah povjerio je mandat za sastavljanje nove vlade Omaru al-Razazu, rekao je službeni izvor.

Razaz, bivši ekonomist Svjetske banke, bio je ministar obrazovanja u odlazećoj vladi.

Poziv na štrajk

Sindikati, koji predstavljaju desetke tisuća zaposlenih u javnom i privatnom sektoru, pozvali su na opći štrajk nakon što su odbijeni njihovi zahtjevi za ukidanjem zakona koji su pogoršali životni standard.

Vlada je odgovorila da treba više sredstava za javne usluge i ustvrdila da porezne promjene smanjuju socijalne nejednakosti jer više opterećuju one s visokim zaradama, a ostavljaju slabije plaćene radnike relativno netaknutima.

Jordansko gospodarstvo zadnjih se godina bori s porastom kroničnih deficita, nakon što su se privatna strana ulaganja i potpore smanjili, a plan fiskalne konsolidacije koji je nametnuo MMF pogoršao je stanje siromašnijih Jordanaca i pritisnuo srednju klasu.

MMF je odobrio 2016. zajam od 723 milijuna dolara na tri godine, a vlada se obvezala provesti strukturne reforme i postupno smanjiti javni dug na 77 posto BDP-a do 2021., u odnosu na 94 posto koliko je iznosio 2015.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.