Njemačka vlada donijela je odluku po kojoj će osobe kojima je odobren zahtjev za azilom biti obvezne prve tri godine svog boravka u Njemačkoj stanovati u mjestu koje im odrede vlasti, priopćeno je u četvrtak.
“Određivanje mjesta stanovanja rasterećuje velika gradska središta i pravedno raspoređuje stanovništvo po manje naseljenim dijelovima zemlje”, rekao je predsjednik krovne udruge Stambenog gospodarstva Axel Gedaschko.
On smatra da je ova mjera i dobar “demografski mehanizam” uperen protiv nestanka stanovništva iz pojedinih dijelova zemlje.
Vlada je priopćila kako je ova mjera uperena i protiv “segregacije” izbjeglica koje često pripadaju istom kulturnom i etničkom krugu.
Mjera koja je isprva, na početku vala izbjeglica u godinama 2015./2016., kada je u Njemačku ušlo oko milijun izbjeglica, bila uvedena kao privremena, sada bi bila trajna.
Izbjeglice su po dolasku bile raspoređivane u skupne smještaje a nakon odluke o zahtjevu za azilu im je dodjeljivan smještaj u socijalnim stanovima.
Parlamentarna stranka Zeleni kritizirala je odluku demokršćansko-socijaldemokratske vlade tvrdeći da se radi o “stigmatizirajućoj” mjeri.
“Odredba o mjestu stanovanja ograničava pravo kretanja izbjeglica koje jamči Ženevska konvencija”, rekao je Filiz Polat iz stranke Zeleni.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.