Stručnjaci UN-a za ljudska prava izrazili su zabrinutost u petak zbog kako su rekli "neprimjerene kazne" od 50 tjedana u zatvoru nametnute osnivaču WikiLeaksa Julianu Assangeu jer je prekršio uvjete jamčevine u Velikoj Britaniji.
Juliana Assangea se drži u strogo čuvanome britanskom zatvoru Belmarshu “kao da je osuđen za teško kazneno djelo”, navodi u izjavi UN-ova radna skupina koja prati samovoljna uhićenja te dodaje kako se to “čini protivno načelima nužnosti i proporcionalnosti”.
Ona kršenje uvjeta jamčevine opisuje kao razmjerno “malo kršenje”.
Skupina sastavljena od pet neovisnih stručnjaka, objavila je mišljenje 2015. da je Assange – koji je u to doba bio u ekvadorskoj ambasadi u Londonu nakon što je prekršio uvjete jamčevine kako bi izbjegao izručenje u Švedsku da se suoči s optužbama za silovanje – tada bio samovoljno uhićen.
Britanski sud osudio je osnivača WikiLeaksa Juliana Assangea na 50 tjedana zatvora jer je bijegom u ekvadorsko veleposlanstvo u Londonu prije sedam godina prekršio uvjete jamčevine, položene kako bi izbjegao istražni zatvor.
Sutkinja Deborah Taylor je pročitala presudu u kojoj stoji da je Assange zloupotrijebio privilegirani status kako bi izigrao zakon i pokazao prijezir prema britanskom pravosuđu.
Ostali ste tamo skoro sedam godina
Assange je prošli mjesec proglašen krivim za kršenje jamčevine u lipnju 2012. nakon švedskog zahtjeva za izručenjem zbog navodnog silovanja. Maksimalna kazna zatvora bila je godina dana.
“Ostali ste tamo (u veleposlanstvu) skoro sedam godina, zloupotrijebivši vaš privilegirani status kako bi izigrali zakon i cijelom svijetu pokazali vaš prijezir prema zakonima ove zemlje”, kazala je Taylor.
Kako bi ga se uhitilo, Assange je porezne obveznike stajao 21 milijun američkih dolara, dodala je sutkinja.
Assangeov odvjetnik izjavio je kako se njegov klijent, koji cijelo vrijeme tvrdi da je u tom slučaju nevin, nije predao britanskim vlastima zato što je smatrao da ne bi imao pravedno suđenje.
Australac Julian Assange uhićen je 11. travnja u ekvadorskom veleposlanstvu u Londonu nakon što mu je ekvadorska vlada ukinula azil.
Osnivač WikiLeaksa u četvrtak će biti saslušan na ročištu na kojem će se odlučivati hoće li biti izručen SAD-u koji ga je optužio da je bivšoj vojnoj obavještajki Chelseu Manningu pomogao u izvlačenju tajnih dokumenata iz sustava američkog ministarstva obrane.