FOTO Obilježene 74. godine od oslobođenja zatvorenika iz nacističkog Mauthausena

Svijet 05. svi 201915:44 > 15:58
Reuters News Picture Service - RNPS

Izaslanstva iz pedesetak država, uključujući Hrvatsku, obilježila su 74. godišnjicu oslobođenja zatvorenika iz nekadašnjeg nacističkog logora Mauthausen u Austriji, uz poruku da se i danas treba boriti protiv desničarskog ekstremizma i ideologije mržnje.

Na komemoraciji nedaleko Linza bilo je oko 9000 sudionika, među njima preživjeli logoraši i puno mladih.

Logor Mauthausen osnovan je 1938., a u sedam godina postojanja u njemu je bilo zatočeno oko 200.000 ljudi, od kojih je polovica ubijena. Među zatočenicima je bilo oko 200 hrvatskih građana.

Reuters News Picture Service - RNPS
HANNES DRAXLER / APA / AFP
HANNES DRAXLER / APA / AFP
HANNES DRAXLER / APA / AFP
HANNES DRAXLER / APA / AFP
Reuters News Picture Service - RNPS

Logoraši su radili u kamenolomu i industriji oružja, a zadnje likvidacije izvršene su neposredno pred oslobođenje 5.svibnja 1945. kada su u logor ušle američke snage.

Austriju su na komemoraciji predstavljali bivši austrijski predsjednik Heinz Fischer, kancelar Sebastian Kurz i predsjednik austrijskog parlamenta Wolfgang Sobotka.

Hrvatsko izaslanstvo položilo je vijence pred glavnim spomenikom te na spomen ploču koju je Hrvatska postavila 2001. na kojoj piše “U spomen ovdje poginulih pripadnika hrvatskog naroda”.

VEZANE VIJESTI

U znak sjećanja na žrtve nacionalsocijalizma, uz brojne druge pročitan je i tekst na hrvatskom jeziku “Uvijek ćemo se sjećati s kojim je velikim žrtvama svih nacija izboren naš svijet”.

“Predstavnici različitih naroda i vjera okupili smo se kako bi odali počast i poklonili se žrtvama Mauthausena i još 49. obližnjih logora te pokazali da stradanja, strahote i zločini ne smiju biti zaboravljeni” rekao je predsjedavajući odbora za obilježavanje oslobođenja tog logora Willi Mernyi.

Upozorio je da u Europi jačaju snage desničarskog ekstremizma i ideologije mržnje protiv kojih se, kako je rekao, treba boriti svim snagama “Naša zadaća je zauzimati se da ljudi više nikad ne postanu brojevi jer im je time oduzeto ljudsko dostojanstvo i identitet”, kazao je.

Na komemoraciji u Mauthausenu sudjelovalo je brojno hrvatsko izaslanstvo u kojem je bilo osamdesetak predstavnika ministarstva obrane, Udruge antifašista i antifašističkih boraca Splita, Udruge veterana domovinskog rata i antifašista (VeDRA) , Zajednice udruga hrvatskih branitelja liječenih od PTPS-a i izaslanstvo hrvatskog veleposlanstva u Beču, koje je u ime predsjednika Sabora Gordana Jandrokovića položlo vijenac na središnji spomenik žrtvama fašizma.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter|Facebook | Instagram