Bivši američki posebni istražitelj Robert Mueller u srijedu je u iskazu pred odborom za pravosuđe Zastupničkog doma branio integritet svoje istrage o ruskom miješanju u američke izbore i više puta ponovio da nije zaključio da je Donald Trump nedužan za ometanje pravde, ili, kako je rekao predsjednik, da ga je potpuno oslobodio svake odgovornosti.
Mueller se pojavio na prvom od predviđena dva saslušanja i to tri sata pred odborom za pravosuđe, a nakon pauze saslušanje bi se trebalo stavilo pred odborom za obavještajne agencije. Ulozi za Trumpa, ali i za demokrate su veliki, piše Reuters i podsjeća da je Demokratska stranka podijeljena oko toga da li pokrenuti proces opoziva predsjednika ili čekati na izbore 2020.
Prije nego je bivši direktor FBI-a, koji je 22 mjeseca istraživao upletenost Rusije u američke predsjedničke izbore 2016., započeo svoje svjedočenje pred odborom za pravosuđe, predsjednik odbora demokrat Jerrold Nadler je pohvalio Muellera i poručio da nitko, uključujući i Trumpa, “nije iznad zakona”.
Trump ne prestaje tvrditi da je Muellova istraga rezultirala “njegovim potpunim oslobađanjem od svih optužbi”.
Na pitanje Nadlera da li je Trumpa oslobodio optužbi, Mueller je rekao “ne”.
Mueller, kojega Trump optužuje da pokušava izazvati orkestrirani “udar” na republikanskog predsjednika, kazao je da je istraga provedena na “pošten i neovisan način” te da su članovi njegovog posebnog istražiteljskog tima “bile osobe od najveće čestitosti i poštenja”.
Na pitanje kako odgovara na Trumpove optužbe da je bio u sukobu interesa, Mueller je kazao da su dužnosnici ministarstva pravosuđa, koji se bave etikom, potvrdili da nije bio u nikakvom sukobu interesa.
“Želio bih još nešto reći. Tijekom karijere, suočio sam se brojnim izazovima našoj demokraciji, a pokušaji ruske vlade da se umiješaju u naše izbore je jedan od najozbiljnijih”, rekao je Mueller.
Sedamdesetčetverogodišnji Mueller je također kazao da ga je predsjednik Trump htio smijeniti zbog istrage o njegovom mogućem ometanju pravde,u okviru cjelokupne ruske istrage.
“Tako i piše u izvješću i u potpunosti stojim iza njega”, rekao je Mueller.
Tijekom svog svjedočenja pokazivao je vrlo malo emocija, a na većinu brzih, britkih pitanja od zastupnika iz obje stranke tražio je da im ponove pitanja ili ih je upućivao na samo izvješće.
U uvodnom dijelu iskaza je više puta kazao da on i njegov tim nisu htjeli donijeti konačnu odluku o tome je li Donald Trump kriv za ometanje pravde.
“Na temelje načela poštenja ministarstva pravosuđa, odlučili smo da nećemo donijeti konačnu odluku o tome da li je predsjednik počinio kazneno djelo. To je bila naša odluka tada, a ostaje i sada”, kazao je Mueller.
Nadler je je potom izjavio da “iako vam je politika ministarstva branila da podignite optužnicu protiv predsjednika, jasno ste dali do znanja da nije u potpunosti oslobođen optužbi”.
“Svaka druga osoba bi bila optužena za kaznena djela. No, u ovoj državi, čak niti predsjednik nije iznad zakona”, rekao je Nadler.
Republikanski zastupnik John Ratcliffe je optužio Muellera za prekoračenje ovlasti kada je u izvješću veliki dio posvetio potencijalnom ometanju pravde, nakon što je odlučio da ne donese konačan sud o tome.
“Trump nije iznad zakona, ali predsjednik ne bi smio biti niti ispod zakona”, rekao je Ratcliffe.
Doug Collins, vodeći republikanac u odboru za pravosuđe, kazao je da činjenice iz Muellerovog izvješća govore da se “Rusija miješala u izbore 2016, i da predsjednik nije bio u dosluhu s Rusima”.
“Ništa što ćemo danas čuti ne može promijeniti te činjenice”, kazao je Collins.
Muellerova istraga nije pronašla dokaze o dosluhu Rusije i Trumpove predsjedničke kampanje. Nije donio konačnu odluku o tome je li Donald Trump kriv za ometanje pravde.
Muellerova istraga koja je trajala 22 mjeseca rezultirala je podizanjem optužnica protiv 34 osobe, uključujući i troje ruskih državljana. Među optuženima su i bivši Trumpov voditelj kampanje i drugi pomoćnici.
Mueller je vodio FBI od 2001. do 2013, pod predsjednicima iz obje stranke. Veteran je Vijetnamskog rata koji je potom radio kao savezni tužitelj i postao je tvorac modernog FBI-a nakon terorističkih napada na SAD 11. rujna 2001.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.