Tisuće ljudi sudjelovale su u petak u prosvjedima u kolumbijskim gradovima protiv ubojstava stotina aktivista za ljudska prava i vala smrtonosnog nasilja koji zemlja nije uspjela obuzdati unatoč mirovnom dogovoru s marksističkim pobunjenicima postignutom 2016.
Ubojstva za koja se odgovornost pripisuje različitim oružanim skupinama izazvala su sve snažnije kritike međunarodne zajednice iako predsjednik Ivan Duque tvrdi da je njihov broj smanjen od njegova stupanja na dužnost prije gotovo godinu dana.
Duboke su nesuglasice oko točnog broja ubijenih aktivista. Pravobranitelj za ljudska prava tvrdi da se radi o 486 ubijenih od početka 2016. do sredine 2019., dok ured državnog tužitelja tvrdi da se radi o 292 ubojstva.
Institut INDEPAZ za mir i razvoj smatra da su ubijena 734 aktivista.
Prosvjedi su uslijedili nakon šokantnog videa snimljenog odmah nakon ubojstva Marije del Pilar Hurtado u sjevernoj pokrajini Cordobi koji je dijeljen na društvenim mrežama. Na toj snimci vidi se jedno od njezino četvero djece kako plače kraj njezina tijela.
“Želimo kraj selektivnih i sustavnih ubojstava vođa zajednica… koji žele braniti pravo na život u svojim mjestima, poštivanje bioraznolikosti i poštivanje mirovnog dogovora”, kazala je prosvjednica Gloria Cuartas koja radi za udrugu koja promiče provođenje mirovnog dogovora.
Aktivisti su žrtve raznih počinitelja od pripadnika gerile i boraca FARC-a koji su se odbili razoružati temeljem mirovnog dogovora do bandi koje su osnovale ultradesne paravojne skupine.
Mnogi ubijeni aktivisti borili su se protiv trgovine drogom i ilegalnih rudnika, štiteći okoliš.
Neki su se zalagali za subvencije u poljoprivredi kako bi se seljacima pomoglo da umjesto koke uzgajaju druge kulture.
Prosvjedi su održani u više od 50 kolumbijskih gradova.
Mirovnim sporazumom vlasti i FARC-a završeno je pet desetljeća sukoba u kojima je ubijeno 260.000 ljudi.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram.