Australija na jednom dijelu teritorija održava strogi lockdown, zbog žarišta koje im se pojavilo. Na drugom dijelu teritorija Australija je oborila rekord u posjećenosti jednog sportskog događaja otkako je SARS-CoV-2 prodro i na ovaj kontinent-naciju.
Australska federalna jedinica Južna Australija od ponoći u četvrtak, po lokalnom vremenu, uvela je strogo zaključavanje, odnosno lockdown u trajanju od šest dana. Vlasti Južne Australije mjeru su uvele nakon što su otkrili da se žarište od 22 slučaja covida iz hotela u Adelaidu proširilo i izvan hotela, zato što je nekolicina radnika, osim u hotelu, imala i druge poslove.
“Ne možemo si priuštiti čekati kako bismo vidjeli koliko će to loše postati”, kazao je južnoaustralski premijer StevenMarshall novinarima, objašnjavajući zašto uvode lockdown.
Objasnio je, u srijedu, da će biti riječ o šest dana, tijekom kojih “svi osim radnika koji su neophodni, moraju ostati kod kuće i smiju izaći samo po namirnice ili lijekove”. Riječ je o strategiji “prekidanja lanca” epidemije kratkim lockdownima, koju su u EU pojedini političari, najviše na zapadu Unije, najavili prije više tjedana, ali je nitko nije provodio tako strogo kao Australci.
U četvrtak južnoaustralski premijer rekao je da je sretan što može priopćiti da u posljednjih 24 sata nemaju niti jednog otkrivenog novozaraženog. Dodao je, međutim, da bi vani “moglo biti i 1000 građana koji nose virus, a da to ne znaju”, te stoga lockdown nastavlja do kraja šest dana.
Istodobno, iz australske države Queensland, točnije iz glavnog grada te države Brisbanea stiže vijest da je epidemiološko stanje tako dobro da su vlasti dopustile odigravanje utakmice između ragbijaških timova Queenslanda i Novog Južnog Walesa. Vijest za ostatak svijeta nije bilo toliko to što su domaći pobijedili 20:14, nego što je na stadionu Suncorp bilo 49.155 navijača.
#related-news_0
Na dan održavanja utakmice u Queenslandu koji ima nešto više od pet milijuna stanovnika, otkriven je samo jedan novi slučaj covida-19, a politika australskih vlasti u pandemiji je već dulje vrijeme takva da, čim se utvrdi otvaranje nekog žarišta, odmah se određuje strogi lockdown. Stoga su diljem Australije u različitim dijelovima zemlje na snazi različiti epidemiološki režimi koji, kao što se vidi u usporedbi Brisbanea i Adelaidea ovih dana, mogu biti i ekstremno drugačiji.
Najgore stanje tijekom pandemije Australije je proživjela početkom kolovoza, kada je broj novootkrivenih slučajeva covida počeo naglo rasti. Do danas je Australija zabilježila 27.784 slučaja zaraze, od koje je umrlo 907 ljudi. Najgore je, pak, prošla država Victorija, oko četiri puta veće površine i za oko 50 više stanovnika od Hrvatske, na koju otpada čak 20.345 slučajeva zaraze i 819 slučajeva smrti od covida-19.
#related-news_0
U jednom trenutku, točnije 2. kolovoza, stanje u Victoriji postalo je tako kritično da su vlasti zbog naglo naraslih 7000 aktivnih slučajeva covida proglasile “izvanredno stanje” za cijelu državu, i to s posebno strogim režimom lockdowna u glavnom gradu Victorije Melbourneu.
Sličnom ozbiljnosti nacionalne i lokalne vlasti odvagivale su blaže ili strože protuepidemijske mjere diljem Australije. 26. listopada Victorija je dočekala dan u kojem nije imala niti jedan novi registrirani slučaj. Nekoliko dana kasnije, 1. studenog, Australija je po prvi put od 9. lipnja doživjela da diljem nacije nije imala niti jedan slučaj zaraze unutar populacije.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.