Kineski predsjednik Xi Jinping rekao je u ponedjeljak pred Općom skupštinom svjetske organizacije da će Kina dati 8000 vojnika u mirovne snage UN-a čime bi postala najveći sudionik u mirovnim misijama za koje je više od 50 zemalja obećalo 30.000 novih vojnika i policajaca.
Xi je to objavio u vrijeme kada Peking želi pokazati da je odgovoran međunarodni igrač jer raste zabrinutost zbog jačanja kineske vojne moći i njezinih teritorijalnih sporova u području Azije i Pacifika.
Tijekom državničkog posjeta SAD-u Xi i američki predsjednik Barack Obama dogovorili su se da će obje zemlje povećati doprinose u mirovnim snagama.
Obama je u ponedjeljak predsjedao UN-ovim summitom i rekao da je više od 50 zemalja obećalo ukupno 30.000 novih vojnika i policajaca, te opremu i uvježbavanje za mirovne snage.
“Kina će se pridružiti novoj snazi za brzo djelovanje UN-a”, rekao je Xi i najavio “8000 vojnika”.
Kina će osigurati i 100 miljuna dolara vojne pomoći Afričkoj uniji u idućih pet godina da bi ojačala afričke mirovne snage za odgovor u slučaju krize, rekao je nadalje Xi.
Washington uplaćuje više od 28 posto u UN-ov proračun za mirovne operacije, no Peking kaže da daje više ljudstva u mirovne misije od bilo koje druge stalne članice UN-a (SAD, Rusija, Francuska, Velika Britanija).
Pet zemalja koje najviše svojih vojnika i policajaca daju u mirovne snage su Bangladeš, Etiopija, Indija, Pakistan i Ruanda.
Kina zasad daje 3000 svojih ljudi u mirovnu snagu od 106.500 vojnika, policajaca i savjetnika, a najveći je kineski kontingent u Južnome Sudanu.
Stručnjaci tvrde da kinesko širenje utjecaja u mirovnim snagama odražava želju Pekinga da proširi svoje vojne sposobnosti u inozemstvu.
Xi je u govoru pred UN-om nastojao raspršiti zabrinutost da kinesko vojno jačanje znači prijetnju.
“Predani smo mirnome razvoju. Bez obzira kako će se razvijati međunarodni krajobraz i bez obzira kako bi snažna Kina mogla postati, Kina neće nikada širiti hegemoniju ili sferu svog utjecaja”, rekao je.