Profesorica Đana Luša s Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu i vanjskopolitički analitičar Luka Ignac komentirali su u N1 Studiju uživo s Igorom Bobićem noćašćnju debatu Kamale Harris i Donalda Trumpa, kandidata za narednu predsjednicu ili predsjednika SAD-a na izborima koji će se održati u studenom.
Luša kaže kako je debata bila zanimljiva, a ono što je javnost očekivala je i dobila – Kamala Harris predstavila je svoje politike.
“Uspjela je u tome da se distancira od nekih politika Joea Bidena, iako je dio te administracije. Bila je vrlo jasna u svojim porukama. Ni jedno ni drugo nisu osvojili puno neodlučnih. Ona je ostavila vrlo dobar dojam i uspjela plasirati svoje politike”, kaže.
Trump u defenzivi
Ignac se slaže u procjeni da nijedno nije uspjelo pridobiti neodlučne birače.
“Ova debata je u pravilo bila o tome hoće li Harris uspjeti pokazati se kao lider, potencijal za predsjednicu i netko tko može voditi ovu zemlju. Pokazala je to noćas, bila je jasna i postavila cilj debate. Trump je pokušavao odgovoriti na neke politike, planove i napade prema njemu. S jedne strane postalo je već na početku jasno da je Harris ta koja će odlučiti kako će debata završiti. Trump je bio u defenzivi, tražio je načine da pokaže da zna kako napasti Harris i kako voditi zemlju. Nije pokazao nikakve planove ili politike drugačije od nečega što je ranije govorio. Zanimljivo je da se mučio s činjenicom da pored njega stoji drugi kandidat. Njegovi su napadi bili vrlo slični onima koje je upućivao prema Bidenu. Postoji jedna frustracija s njegove strane. Veoma netradicionalno je nakon debate odlučio direktno razgovarati s medijima. Kako stvari stoje, prvi pokazatelji ukazuju na to da Trump nije uspio uvjeriti neodlučne da je on bolja opcija ili da može ponuditi nešto drugačije. Nije sigurno ni da je Harris uspjela u tome, tako da ne izgleda da je ova debata uspjela ključne birače odvesti na jednu ili drugu stranu. To povećava šanse da će biti još debata u narednim tjednima”, kaže Ignac.
Različita raspoloženja nakon debate
Nakon debate, Trump je, kaže Luša, bio dosta nervozan, a Harris euforična. “Promovirala je te svoje ideje jedinstva, okupljanja, zajedništva, ono na čemu temelju kampanju. Prvi dio ove jako neobične kampanje iznimno je odgovarao Trumpu koji se fokusirao na osobne napade na Joea Bidena. Sad kad ima protukandidatkinju koja može itekako zagrabiti u bazu birača koja moće odlučiti na izborima… Dvije ili tri teme koje su se najviše nametnule su reproduktivna prava žena. Tu imamo dvije potpuno oprečne prezentacije i politke i to se može pokazati odlučujućim. Trump je morao mijenjati svoju retoriku, ublažiti način komuniciranja. Možda bi njemu više odgovaralo da je mogao replicirati, upadati u riječ… OStali smo uskraćeni za tog Trumpa, ovaj koji se večeras prezentirao je bio malo smireniji, staloženiji. Birači na to ne bi obraćali pažnju da je s druge strane Biden, ali ovdje imamo nijanse koje je Harris stvarno dobro naglasila tijekom debate”, govori navodeći teme Izraela, Ukrajine i osnaćivanja američkih obitelji kao one na kojima je Harris mogla prezentirati svoje politike.
“Smatram da Trump nije dobro iskoristio debatu, ali je imao odličnu priliku. Harris predstavlja aktualnu vlast, mogao je to puno bolje iskoristiti u smislu napada na konkretne politike”, kaže Luša.
Dominantna tema na društvenim mrežama
Što se tiče izjave da migranti jedu kućne ljubimce, Luša kaže kako očekuje da će ta izjava danima dominirati društvenim mrežama.
Ignac kaže da je ta izjava primljena s dozom nerazumijevanja u SAD-u. “Trump je izgledao očajno u tom trenutku i posegnuo je za nuklearnom opcijom, a to je progurati laži i teorije zavjere koje nemaju uporište u realnom svijetu. Primjer koji je odlučio uzeti, nije nužno nešto što je univerzalni problem koji birači iskusuju na dnevnoj razini. To je jako bizaran primjer. Reakcija Harris je bila pripremljena unaprijed, ta doza čuđenja i nerazumijevanja za ono što on priča. Ona se pokazala da nije orijentirana na takve čudne izjave, nego gleda prema budućnosti”, kaže Ignac.
Kandidat prošlosti i budućnosti
Ignac kaže i da se Harris pokušavala profilirati kao kandidatkinja budućnosti i nekoliko je puta ponovila da ima plan. Trump je pak odgovorio da ima koncepte planova. “Taj kontrast ukazuje da Trump je kandidat prošlosti, dok Harris ima plan za maknuti se od sadašnje pozicije i krenuti prema budućnosti”, kaže. Dodaje kako čak i Fox News smatra da je Harris dobila debatu. Kaže i kako je važna poruka da čak i Fox News priznaje da se Trump nije pokazao toliko premoćan kandidat kao u prošloj debati s Bidenom.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!