Arhitekt za N1 objasnio zbog čega Japanci imaju jednu od najboljih protupotresnih arhitektura na svijetu

Svijet 04. sij 202414:02 0 komentara

Gost Novog dana bio je poznati arhitekt Krešimir Rogina koji je s našim Tihomirom Ladišićem razgovarao o potresu u Japanu i zašto je upravo taj dio svijeta postao primjer najbolje protupotresne gradnje u svijetu.

“Nalazio sam se u Tokiju 11.3.2011. kad je udario najveći potres u povijesti Japana, on je iznosi 9,1 stupnjeva po Richteru. Mogu reći da je to posebno iskustvo koje bi možda svaki arhitekt trebao doživjeti. Zanimljivo je da je Japan tradicionalne infrastrukture koja na neki način po suvremenom gledanju nije cjelovito dobra za potres. Oni grade drvene konstrukcije bez dijagonala i teške krovove. Znamo da gornji dio imaju najveći moment, zato su se lomili gornji katovi u Zagrebu. Ako je težak krov, klatno je puno lakše”, rekao je arhitekt Krešimir Rogina.

On navodi da je njihova sama drvena konstrukcija elastična i može podnijeti veliko gibanje i upravo je to zanimljivo.

“To se ljuljalo i treslo, ali nije kolabiralo kao što bi možda kruta konstrukcija. Mi smo u Hrvatskoj cigla na cigli. Kad potres traje 10 sekundi kao što je bio zagrebački ili petrinjski, manja je vjerojatnost da će se nešto srušiti nego kad traje minutu. Vidjeli smo ljude koji nisu mogli stajati na cesti. Postoji niz faktora koji ovise o tome, Japanci mare za to. Za kuću je bitno da temelj nije upet nego elastičan. Ako kuća ima mogućnost da kliže barem 10 cm onda će se i gornji moment ublažiti”, objasnio je.

Rogina navodi da postoji niz situacija koje su bitne za potres.

“Mi smo common sense pogubili putem u našoj arhitekturi koja je postala komercijalna djelatnost gdje vlada fasadizam. Oslanjamo se na benefite mehaničke ere, a zaboravili smo da su klasični primorski gradovi kondicionirani sami po sebi jer su građeni uključujući tradicionalnu graditeljsku mudrost koja bi se trebala vratiti”, kazao je.

Arhitekt kaže kako ništa u Japanu nije posebno različito nego kod nas, a i mi se nalazimo na rasjednoj liniji.

“Znali smo da će se potres dogoditi svakih 100 godina. Čekali smo 140 godina, ne znam zašto se nismo bolje pripremili. Japanci nisu baš spremni za potres koliko mi mislimo, i njih to iznenadi. U ljudskom je duhu ljudi ne žele razmišljati o katastrofi”, zaključio je.

N1

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!