Danski novinar James K. Miles u Pregledu dana s Domagojem Novokmetom komentirao je želju Donalda Trumpa da prisvoji Grenland.
Riječ je o najvećem otoku na svijetu, ali ima svega oko 55.000 stanovnika. No, iznimno je zanimljiv u geopolitičkom smislu.
“Samo na zapadnoj obali imate određenu površinu na kojoj žive ljudi. A Sjedinjene Američke Države vojno su prisutne tamo od 1951. temeljem kontroverznog sporazuma s Kraljevinom Danske. Prisutni su na samom sjeveru, daleko od lokalnog stanovništva”, objasnio je Miles i dodao:
“Zanimljivo, to je jedina američka vojna baza na Arktiku. Mislim da ćemo vidjeti određene korake kako bi se broj tih baza povećao.”
Kroz povijest, postojale su napetosti između stanovnika Grenlanda i Danske, kad se priča o neovisnosti otoka. Ljudi nisu zadovoljni kako se prema njima postupalo.
“Da, vidjeli smo kako i Donald Trump Jr. priča o tome. Naglasio je postojeći rasizam prema stanovnicima Grenlanda, bilo da žive u svojoj zemlji ili Danskoj. Istina jest da se nekad postupa prema njima kao stanovnicima drugog reda, što Trumpova administracija trenutno koristi”, objasnio je danski novinar.
Naime, Grenland je posljednjih nekoliko stotina godina okupiran od strane Danske.
“Kao što je i sa starosjediocima u Kanadi, tako su i na Grenlandu domoroci u teškoj situaciji.”
No, Grenland nije samoodrživ, Danska mu daje velike potpore, koje Amerikanci ne bi davali.
“Ne znam što bi se dogodilo da SAD potpuno preuzme Grenland, ali istina je da Danska ima svake godine prilično velike izdatke za Grenland. Vlada pruža blokovsku potporu i bez nje bi Grenland bio u velikim problemima. Ali, treba znati i da je Grenland veliki teret za Dansku pa je pitanje kako će sve ovo ići.”
Na kraju, otkrio je današnju političku poziciju Danske.
“Kralj pokušava simbolično reći da je Grenland dio Danske, ali on u političkom smislu nema nikakvu kontrolu. Ali, ovdje imamo neviđeni problem, saveznica NATO-a najavljuje preuzimanje kontrole nad drugom članicom NATO saveza i ne znamo kako će sve to završiti. Ipak, danske vlasti pokušavaj pronaći ravnotežu jer je rečeno da Grenland nije na prodaju, ali da će o svojoj budućnosti odlučivati tamošnji narod. Time se želi postići ravnoteža, da ne bi ispalo kako je prema američkoj politici iskazana agresivna retorika. U konačnici, sve ovo može ugroziti ideale sigurnosti u Europi pa je cijela situacija podosta osjetljiva. Nevjerojatno je da najveća saveznica NATO-a čini ovako nešto prema drugoj saveznici, time se urušava sve što se usvojilo nakon Drugog svjetskog rata”, zaključio je James K. Miles.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!