FOTO | Živ, zdrav, slobodan i nasmiješen? Prigožin snimljen u Rusiji

Rat u Ukrajini 28. srp 202308:13 0 komentara
AFP

Donedavni šef privatne vojske Wagner Jevgenij Prigožin, viđen je u Rusiji prvi put otkako se prošlog mjeseca odlučio za oružanu pobunu protiv predsjednika Vladimira Putina.

Bio je u Sankt Peterburgu, gdje se održao samit Rusija Afrika, a kasnije se sa strane družio s izaslanikom Srednjoafričke Republike, zemlje u kojoj je Prigožin s Wagnerom djelovao dugi niz godina, doznaje CNN.

Fotografija Prigožina i izaslanika snimljena je u hotelu Trezzini Palace, gdje Prigožin ima ured. Uprav taj hotel je bio jedno od mjesta koje su ruske vlasti pretražile 6. srpnja, odmah nakon neuspjele pobune.

Od tada je Prigožin u javnosti viđen samo 19. srpnja, navodno u Bjelorusiji. Njen predsjednik Aleksandar Lukašenko, dugogodišnji Putinov saveznik, u toj je priči bio osoba koja se zauzela za Prigožina, no ova nova informacija nekako otvara sumnju u cijelu priču oko pobune i svega što se poslije događalo.

Jer, tipično lik koji radije djeluje u sjeni, Prigožin i njegovi borci stavljeni su u središte pozornosti s početkom ruske invazije na Ukrajinu. Tad se počelo o njemu detaljnije istraživati, pisati, a i on sam se promijenio pa istupao poput neke rock zvijezde u javnost.

Inače, Prigožin i Putin poznaju se od devedesetih prošlog stoljeća. Naglo se obogatio, vrlo lako zbog tog prisnog poznanstva, i postao oligarh nakon sklapanja iznenadnih unosnih ugostiteljskih ugovora s Kremljom, zbog čega je i dobio nadimak “Putinov kuhar”.

Njegova očita transformacija u brutalnog gospodara rata dogodila se nakon separatističkog pokreta koji je poduprla Rusija 2014. Zatim je osnovao Wagner, prema službenim informacijama, s kojim se borio gdje god bi Rusija imala interese. Naravno, Wagnerovo djelovanje ne bi se u službenom smislu moglo povezivati s ruskim, iako je sad podosta jasno da između stoji znak jednakosti.

Telegram / grey_zone

Wagnerovi plaćenici borili su se, osim u Srednjoafričkoj Republici i Ukrajini, u Sudanu, Libiji, Mozambiku i Siriji. Tijekom godina stekli su jezivu reputaciju i bili su povezani s višestrukim kršenjem ljudskih prava.

Ponekad se činilo da su Wagnerove snage jedine na ruskoj strani koje pobjeđuju u bitkama s Ukrajincima. Ali Prigožin je nekoliko mjeseci prije pobube postao iznimno kritičan prema ruskom vojnom vodstvu i potpori koju je ono pružalo njegovim trupama.

U jednom posebno mračnom videu s početka svibnja, Prigožin je stajao pored hrpe mrtvih Wagnerovih boraca i žestoko kritizirao ruskog ministra obrane Sergeja Šojgua i načelnika ruskih oružanih snaga generala Valerija Gerasimova.

“Krv je još svježa. Oni su ovdje došli kao volonteri i umiru kako biste vi mogli sjediti kao debele mačke u svojim luksuznim uredima”, optuživao je u videu i pokazivao na leševe…

Analitičari su tvrdili da je to početak njegova kraja, nakon pobune su tvrdili da će biti ubijen ili zatvoren, no očito bezbrižno boravi u Rusiji i još uvijek ima moć. Koliku, nije poznato, ali nekako je jasno da s Putinom nije nepovratno raskinuo veze. Što otvara brojna pitanja oko vjerodostojnosti onoga što se događalo između njih, odnosno, Wagnera i Rusije.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!