Sudionici međulibijskog dijaloga koji su se sastali u Švicarskoj pod pokroviteljstvom UN-a, izabrali su u petak Abdela Hamida Dbeibaha na dužnost privremenog predsjednika vlade koji će imati zadaću da pripremi nacionalne izbore u prosincu.
Dbeibah i trojica članova predsjedničkog vijeća koji su izabrani skupa s njim, trebaju “objediniti državne ustanove i zajamčiti sigurnost” do izbora, istaknuo je UN dok u zemlji vlada bezakonje nakon pada Moamera Gadafija 2011.
U zemlji se za vlast spore dvije vlasti u prilikama stranog upletanja: na zapadu je vlada nacionalnog jedinstva (GNA, u Tripoliju) koju priznaje UN i podupire Turska i vlast koje je simbol Halifa Haftar, gospodar istoka, kojeg podupire Rusija.
Sedamdeset pet članova Foruma za libijski politički dijalog koji su od ponedjeljka pregovarali na tajnom mjestu blizu Ženeve, glasovali su za listu Abdela Hamida Dbeibaha s 39 od 73 glasa. Taj inženjer rođen u Misrati, na sjeverozapadu, osnivač pokreta Libya al-Mostakbala, bio je predsjednik libijske kompanije za ulaganje i razvoj u Gadafijevo vrijeme.
Kandidat s iste liste Mohammed Younes el-Menfi iz Cirenaike, na istoku, izabran je za predsjednika prijelaznog predsjedničkog vijeća. Pomagat će mu dvojica potpredsjednika: Moussa al-Koni, Tuareg, i Abdallah Hussein al-Lafi, zastupnik iz Zaouije na zapadu. Rezultat izbora je neočekivan jer su najutjecajniji kandidati bili na drugoj listi, ocjenjuju analitičari.
S Dbeibahovom listom nitko zapravo nije računao, za razliku od liste predsjednika parlamenta Aguile Saleha i moćnog ministra unutarnjih poslova Fathija Bashaghe.
UN-ov glavni tajnik Antonio Guterres je s odobravanjem dočekao “veoma dobru vijest u našoj potrazi za mirom”. “Nakon dogovorenog primirja, ovi izbori pokazuju da Libija ide u dobrom smjeru”, dodao je.
Vlada Njemačke, Italije, Francuske, Sjedinjenih Država i Velike Britanije pozdravile su petak novu libijsku prijelaznu vladu, ali su upozorile da je pred njom još “dug put”.
“Ujedinjena izvršna vlast treba provesti dogovor o primirju, osigurati libijskom narodu glavne javne usluge, početi program pomirbe, pokrpati državni proračun i organizirati nacionalne izbore”, naveli su u zajedničkom priopćenju koje je objavilo njemačko ministarstvo vanjskih poslova.
Privremeni premijer treba sastaviti vladu “u roku od 21 dan”, rekla je UN-ova privremena izaslanica za Libiju Stephanie Williams. Međulibijski dijalog pokrenut je u Tunisu u studenom 2020. i njegovi sudionici su se dogovorili da će se nacionalni izbori organizirati 24. prosinca 2021.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!